Złote Piaski

Ze Złotych Piasków w kierunku południowo-zachodnim dotrzeć można do Aładża Monaster - szlakiem turystycznym przez las ok. 3 km, szosą k km. Znajduje się tam niezwykle atrakcyjny zabytek. W wysokiej (30 m) skale wapiennej Frangensko Ptato wykute zostały ok. V wieku n.e. pomieszczenia klasztorne. Aktualny kształt tego zabytku pochodzi z XII-XIV w., z okresu kiedy zamieszkiwali go eremici. Podobne klasztory budowane były w skałach nad rzeką Łom, w pobliżu Madary i w innych regionach. Tereny w pobliżu Aładża Monaster zamieszkane były już w epoce kamiennej. Przebywały tu także plemiona trackie, o czym świadczą groby megalityczne z IV-VI w n.e.

Klasztor Aładża składa się z górnej i dolnej części. Do dolnej wchodzi się kamiennymi schodami. W XIX w. dolne pomieszczenia służyły za owczarnię, W klasztorze oglądać można wykute w skałach cele mnichów, grobowce, 2 cerkiewki o wymiarach 11x5m (wysokości ok. 2 m), na ścianach ślady fresków.

Kilkaset metrów na południe od klasztoru znajdują się katakumby z I-II w. n.e. wykute w skałach. Twierdzi się, że były one połączone z klasztorem i w XIII-XIV w. stanowiły jego zamieszkałą część.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]