Z Sofii do Burgas przez Dolinę Róż

Trasa biegnie u podnóża Starej Płaniny i Średniej Góry w kierunku Morza Czarnego. Doskonała szosa, wspaniałe widoki, wiele miejsc do parkowania, studzienki ze źródlaną wodą, stacje benzynowe, campingi i motele, latem zapach lawendy, mięty, rumianku zachęca każdego turystę do podróży tym szlakiem. A od połowy maja do połowy czerwca kwitną tu intensywnie pachnące róże. Kremikowci leży ok. 16 km od Sofii. 76 km przed Zlaticą znajduje się kopalnia miedzi. Ze Zlaticy warto pojechać 34 km na południe do miasta Panagjuriszte i miejscowości (10 km dalej) Oboriszte, gdzie podjęto w 1876 r. decyzję rozpoczęcia powstania przeciwko tureckiej niewoli.

Kopriwsztica położona jest w wąwozie rzeczek Topołnica i Peteszka, 1060 m n.p.m. w paśmie Sredna Gora, w odległości 16 km od trasy głównej tworzy oryginalny miejski zespół zabytkowy. Historia miasta liczy 500 lat. Każda ulica, każdy dom wyznacza tu dzieje. Pyrwata puszka to armata, z której wystrzał oznajmił w 1876 r. początek zbrojnego powstania przeciwko tureckim okupantom. Z tego okresu pochodzi mauzoleum powstańców, po drugiej wojnie światowej postawiono także pomnik Bratnia mogiła - na cześć poległych w walce z faszyzmem.

Najstarszy zachowany dom to Pawlikanskata kyszta liczy ok. 300 lat. Inne, warte obejrzenia; Oslekowa, Lutowa, Stariradewa, Daskałowa. Domy najczęściej piętrowe, otoczone murami z polnych kamieni, bogato rzeźbione drewniane elementy wnętrz, ozdobne sufity, belki stropowe, okiennice, poręcze schodów. Wnętrza domów zdobione haftami, kilimami, innymi przedmiotami sztuki ludowej. Domy wybitnych działaczy bułgarskiego odrodzenia narodowego Kableszkowa, Benkowskiego, Karawełowa i Gerowa są obecnie muzeami.

W cerkwi Św. Bogorodicy cenny ikonostas misternie rzeźbiony, tron władyki, rękopis ewangelii z połowy XVII w. ze złotymi okładkami. W pobliżu cerkwi znajduje się grób znanego poety symbolisty, urodzonego w tym mieście, Dimczo Debeljanowa (1887-1916).
Do Kopriwszticy dojechać można samochodem zbaczając z trasy w kierunku Burgas, 16 km za miasteczkiem Pirdop, lub pociągiem do stacji Kopriwsztica, skąd ok. 12 km autobusem do centrum miasta.

Brzegiem Topołnicy wracamy drogą do trasy głównej w pobliżu wylotu najdłuższego tunelu kolejowego w Bułgarii. Droga biegnie dalej przez przełęcz Koznica do miasteczka Klisura. Dalej na wschód rozciąga się między grzbietami Starej Płaniny i Srednej Gory kotlina nazywana Doliną Róż. Zielonkawe dachy, białe ściany domów wtapiają się w tło gór. Stąd można powędrować w góry turystycznymi szlakami. Za Klisurą różana dolina nosi nazwę Kotliny Karłowskiej. Trasa wiedzie przez malowniczą wieś Rozino, otuloną zielenią i polami róż. Dalej na północ wiedzie licznymi serpentynami szlak przez Starą Płaninę przełęczą Trojański prochod do miasta Trojan.

10 km na południowy wschód od miasta nad rzeką Czerni Osym leży słynny trojański monaster z końca XVI w., drugi co do wielkości w Bułgarii, podobny do monasteru Rilskiego. W klasztorze freski Zacharija Zografa jednego z twórców świeckiego, realistycznego malarstwa bułgarskiego. Znaczna część mnichów działała pod koniec XIX wieku w miejscowym komitecie rewolucyjnym z siedzibą w klasztorze. Ukrywał się w nim Wasił Lewski.

Wracamy na południe, na malowniczy główny szlak. Z Kyrnare 12 km do Sopot, do rodzinnego miasta znanego poety-rewolucjonisty Iwana Wazowa. Położone u stóp gór, z krętymi brukowanymi uliczkami, podwórzami z pergolami, figowcami. Znane jest z produkowanych tu barwnych dywanów i kilimów. W domu rodzinnym poety małe muzeum. W odległości ok. 20 km od Kałoferu, za wsią Gabarewo droga skręca na pn.-wsch. do wsi Szipka położonej u podnóża szczytu Stoletow (1326 m n.p.m.). Na tie zieleni lasu przyciągają wzrok złote kopuły cerkwi, zbudowanej w 1902 r. z darów społeczeństwa, które uczciło w ten sposób poległych obrońców przełęczy Szipczenskiej. Zginęli oni w 1877 r. w walce z sześciokrotnie liczniejszą armią Paszy Sulejmana. W cerkwi cenna ikona z XIV-XV wieku. W podziemiach grobowce, w których spoczywają prochy żołnierzy ochotników wojny 1877. Na mogiłach zawsze leżą świeże kwiaty. Na marmurowych płytach, na ścianach cerkwi, wypisane są nazwiska 19 tyś poległych. W dzwonnicy 17 dzwonów odlanych z dział pozostałych na pobojowisku wojny z wojskami tureckimi. Oznajmiały one wybuch powstania w 1923 roku oraz zwycięstwo w dniu 9 września 1944 r.

Na szczycie Stoletow wznosi się pomnik (34 m wys.), obok różne działa, mniejsze pomniki, krzyże. Tysiące turystów przyjeżdża tu malowniczą trasą (liczne serpentyny, widoki na okoliczne góry), by złożyć hołd poległym.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]