Warna

Będąc w Warnie warto zwiedzić Park Nadmorski, jego początki sięgają 1878 r. W obrębie parku znaleźć można m.in. Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie eksponowane są zbiory związane z historią bułgarskiej floty wojennej od 1878 r. do dzisiaj. Muzeum składa się z ekspozycji pod gołym niebem (w skład niej wchodzi m.in. okręt-muzeum Dryzki, który w 1912 r., podczas I wojny bałkańskiej, w nierównej bitwie ciężko uszkodził turecki krążownik Hamidie - było to jednym z największych zwycięstw floty bułgarskiej w dziejach) oraz ze zbiorów zgromadzonych w budynku muzeum (m.in. różne rodzaje min, peryskop, latarnie, wiele dokumentów i zdjęć archiwalnych).

Ogromną popularnością cieszy się warneńskie Delfinarium. Odnajdziemy je w północnej części Parku Nadmorskiego. Główną jego atrakcją są organizowane ok. 45-minutowe pokaz tresury delfinów urozmaicane akcentami humorystycznymi z udziałem publiczności. W południowej części Parku Nadmorskiego trafimy na Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Poza interesującymi prezentacjami nieba w planetarium urządza się także pokazy wahadła Foucaulta, za pomocą którego dowodzi się ruchu Ziemi wokół własnej osi. Informacje mogą być udzielane w językach: bułgarskim, niemieckim, rosyjskim, angielskim i francuskim.

Park Nadmorski w Warnie
Park Nadmorski w Warnie
Przechadzając się alejkami Nadmorskiego Parku w Warnie z jednej strony mamy przepiękne wybrzeże Morza Czarnego, z drugiej pas zieleni oddzielające ten teren od reszty miasta.

Ruiny Rzymskich Term znajdują się na rogu ul. San Stefano i ul. Chan Krum, w południowo-wschodniej części miasta. Zostały wybudowane za panowania rzymskiego cesarza Anto-ninusa Piusa (138-161 n.e.) i opuszczone w V w. w okresie wędrówki ludów. Choć ich większość widoczna jest przez ogrodzenie, niektórym mogą wydać się warte kupna biletu.

Południowa część Parku Narmorskiego
Południowa część Parku Nadmorskiego w Varnie łącząca w sobie deptak i Morze Czarne. Park założony został w 1878 r. i znajdują się w nim największe

Katedralna cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy (pl. Metropolita Simeon) jest drugą pod względem wielkości świątynią w Bułgarii, zaraz za sofijskim soborem Aleksandra Newskiego. Katedra uważana jest za jeden z symboli miasta. Powstała w latach 1880-86 według projektu Geneza Kunewa jako wotum wdzięczności po wyzwoleniu z okupacji tureckiej. Jest to świątynia w stylu bizantyjskim, ma przestronne wnętrze z pięknym ikonostasem i witrażami. Freski powstały w latach 1949-50. Katedra jest zabytkiem narodowym.

Opera (pl. Metropolita Simeon) mieści się w charakterystycznym, czerwonym gmachu. W warneńskim Kompleksie Festiwalowym (skrzyżowanie ulic: bulwar Primorski i Sliwnica) odbywają się koncerty muzyki klasycznej, a w przypominającym nieco katowicki Spodek Pałacu Kultury i Sportu (nieopodal Delfinarium) latem organizowane są międzynarodowe festiwale. Przy ul. 27 Juli 9 mieści się muzeum Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego. Zgromadzono tu interesujące zbiory związane z bardzo ciekawą i niezwykle barwną epoką w dziejach Bułgarii. Muzeum urządzono w budynku dawnej (do 1878 r.) szkoły. Obok mieści się cerkiewka św. Michała Archanioła z niewielką wystawą ikon.

Żelaznym punktem wizyty w Warnie jest zapewne dla każdego Polaka wizyta w mauzoleum króla Władysława Warneńczyka. Znajduje się ono w parku leżącym w północno-zachodniej części miasta, na jednym ze starożytnych trackich kurhanów. Mauzoleum zbudowano na pamiątkę wielkiej bitwy, która pogrzebała nadzieje Bułgarów na rychłe wyzwolenie spod panowania tureckiego. Bitwa rozegrała się 10 listopada 1444 r. Zginął w niej przywódca całej antytureckiej krucjaty zwołanej przez papieża Eugeniusza VI, młody, zaledwie dwudziestoletni król Polski i Węgier, Władysław, pierworodny syn Władysława Jagiełły.

Ewksinograd to letnia rezydencja księcia Bułgarii, Aleksandra Battenberga, położona w sąsiedztwie miasta. Później była używana przez carów Ferdynanda i Borysa III. Dziś stanowi posiadłość rządową. Pałac, nawiązujący architekturą do XVIII-wiecznych pałaców francuskich, powstał w 1886 r. według projektów architektów: Austriaka Rumpelmeyera, Szwajcara Meyera i Bułgara Łazarowa. Obiekt znajduje się w pięknym parku pełnym egzotycznych drzew rzadkich gatunków.

Jezioro Warneńskie rozciąga się na południc od miasta. Ma długość 15 km, szerokość 2 km i jest rajem dla wędkarzy. Chociaż po przekopaniu kanału, który łączy jezioro z morzem, pierwotnie słodkowodne ryby zastąpiły gatunki słonowodne, to ilościowe bogactwo nie uległo zmianie. Nad brzegiem jeziora wznosi się wzgórze Dżawanawar Tępe, zwane także Wzgórzem Genueńskim. Na jego szczycie znaleźć można ruiny bazyliki zbudowanej w stylu syryjskim jedynego śladu miejscowej kolonii genueńczyków, od której wzgórze wzięło swą nazwę. W 1919 r. w bazylice dokonano sensacyjnego odkrycia - odnaleziono trzy sarkofagi wykonane z alabastru, srebra i złota. Drogocenne znalezisko nie zawahano się porównać z odkryciem grobowca Tutenchamona w Egipcie.

Bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie miłego dnia jest wyprawa do osady protobułgarskiej Fanagorija. Znajduje się ona w południowej części Warny, w parku dzielnicy Asparuchowo. Fanagoria to miejsce, które klimatem, wyposażeniem oraz atrakcyjnością można porównać do polskiego Biskupina. Zrekonstruowano tutaj wygląd osady protobułgarskiej z ok. VII-IX w. W tym celu wzniesiono drewniane umocnienia, wieże obserwacyjne, a także zorganizowano pracownie rzemieślnicze. Na dziedzińcu wznosi się jurta chana ze zdobionym, pokrytym futrami tronem i bogatym wyposażeniem wnętrza. Niedaleko stoi równie barwna i interesująca jurta kapłana oraz jurty wojowników, w których można obejrzeć zrekonstruowaną broń, zbroje, buńczuki i proporce. W osadzie organizowane są również bardzo ciekawe spektakle z udziałem przebierańców w stylizowanych strojach. Przedstawienia obejmują m.in. pokazy jazdy konnej, rytualne tańce i modlitwy do protobułgarskiego boga Tangry, przyjmowanie cudzoziemskich posłów itp. W kolejnych latach planowana jest rozbudowa osady i szczegółowa rekonstrukcja osiedla protobułgarskiego z VIII w. Ma ona obejmować m.in. budowę kamiennych świątyń, murów, pałaców itp.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]