Sozopol

Miasto i jego okolice kryją istne skarby dla archeologów. W ostatnich latach natrafiono na ślady nekropoli z VII w. p.n.e., w których znaleziono wspaniałe wazy, terakotę, naczynia szklane, złote monety. Niedaleko portu obejrzeć można fragmenty muru obronnego wzniesionego w okresie wczesnobizantyjskim.

W letnie popołudnie, kiedy słońce już nie przypieka i gdy jest więcej cienia, warto wejść w wąskie, kręte, brukowe uliczki. Spacer między starymi domami z czasów odrodzenia narodowego, z ładnymi, drewnianymi piętrami, które wychodzą na ulice, może być naprawdę miłym doznaniem. Niestety, w sezonie miasto jest dość zatłoczone.

Miejscowe muzeum archeologiczne, udostępnia zwiedzającym kolekcję amfor, kamiennych kotwic oraz modele okrętów greckich, fenickich, cypryjskich i innych, które zawijały do portu Apollonii. Koniecznie trzeba pójść do kompleksu architektoniczno-historycznego nazwanego południowym murem. Znajduje się tu niewielkie muzeum bardzo ładnie wkomponowane we fragment antycznych murów i pozostałości starożytnej wieży. Rozpościera się stąd fantastyczny widok na wzburzone morze, które rozbija się o widniejące poniżej skały.

Ważnym miejscem starówki jest cerkiew Bogurodzicy, która powstała w XVII w. Jest to niska, przysadzista, zagłębiona częściowo w ziemię (zgodnie z dyktatem zwycięskich Turków) świątynia. Cerkiew można zwiedzać w grupach, po uprzednim zgłoszeniu w muzeum archeologicznym.

W parku tuż obok dworca autobusowego znajduje się kaplica św. Zosyma, o którym opowiada się, iż urodził się w Sozopolu. Kaplicę wybudowano w 1957 r. na fundamentach starej świątyni, najpewniej starożytnej. W przednią ścianę budowli wmurowano kamienną płytę nagrobną datowaną na V w. p.n.e. Wewnątrz możemy zobaczyć kilka ikon z XIX w. Niedaleko jest cerkiew ś w. Cyryla i Metodego. Listę świątyń Sozopola uzupełnia niewielka cerkiewka pod wezwaniem św. Jerzego, ul. Apolonia 36.

Można też zajrzeć do miejskiej galerii artystycznej, ul. Kirił i Metodi 78, lub do niewielkiej galerii artystycznej Bisera, ul. Apolonia 52. Można tu podziwiać obrazy, a nawet kupić je, choć ceny są dość wyśrubowane.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]