Sopot

Na szczególną uwagę zasługuje tu kilka miejsc. Ponieważ miasteczko jest znane przed wszystkim dlatego, że urodził się w nim klasyk literatury bułgarskiej, Iwan Wazów (l 850-1921), warto zajrzeć najpierw do muzeum poświęconego jego pamięci. Muzeum Wazowa mieści się w odnowionym w 1935 r. domu, gdzie pisarz urodził się i wychował. W jednym z pokojów urządzono stylizowany na dawne czasy salon fryzjerski, w którym znajdują się naturalnej wielkości figury ludzi przedstawiające pogrążonych w miłej pogawędce przyjaciół. To charakterystyczne postacie epoki odrodzenia, uwiecznione w bardzo znanych w całej Bułgarii opowiadaniach Wazowa: fryzjer hadżi Achił, jego sąsiedzi i znajomi.

Obok muzeum otwarto wystawę uwieczniającą najważniejsze momenty z życia Wazowa. Jest tutaj zbiór zdjęć i dokumentów oraz egzemplarze licznych przekładów jego dzieł na języki całego świata. Muzeum leży w ścisłym centrum miasta, na placu głównym. Czynne jest codziennie w godz. 8.00-12.00, 13.00-17.00, cena biletu: 0,2 Iw.
W pobliżu centrum znajduje się także metoh ś w. Bogurodzicy (sw. Wywede-nie Bogorodiczno) założony w 1665 r. obok XV-wiecznej kaplicy. Został spalony w 1877 r. podczas wojny ro-syjsko-tureckiej, później go odbudowano.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]