Sofia

Sofię najlepiej zwiedzać pieszo. Przy dłuższych trasach skorzystać można z linii autobusowych lub tramwajowych. W Bojanie (jednej z dzielnic Sofii), u podnóża masywu Witoszy, znajduje się niezwykle cenny zabytek architektury bułgarskiej z okresu średniowiecza - cerkiew składająca się z 3 części budowanych w X-XI w., XIII i w XIX w. Zbudowana została w 1259 roku z zewnątrz murów twierdzy, która wznosiła się na wysokiej skale przed wejściem do parowu Bojańskiej rzeki. W cerkwi Bojańskiej zachowały się freski, które można zaliczyć do arcydzieł sztuki średniowiecznej. W odróżnieniu od malowideł bizantyjskich odznaczają się one swym realizmem. Twarze postaci ludzkich są po mistrzowsku scharakteryzowane - nie są to ascetyczne oblicza męczenników, lecz twarze prawdziwych, żywych ludzi. Freski w cerkwi Bojańskiej świadczą o rozkwicie realistycznej tyrnowskiej szkoły malarskiej, która wyprzedza pod względem chronologicznym renesans zachodni o przeszło całe stulecie. Słynie ze swych fresków: cykl z życia św. Mikołaja, Chrystus z mędrcami w świątyni oraz piękne portrety cara Kałojana i jego żony Desisławy - inicjatorów i fundatorów cerkwi, cara Konstantyna (1257 - 1277) i jego małżonki oraz bogata galeria 240 postaci. Zdobią one cerkiew od ok. połowy XIII w., ich twórca pochodził ze szkoły, w Tyrnowie. W 1979 r. cerkiew została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sofia co krok potrafi zaskakiwać coraz to nowym, nieznanym widokiem - szerokie, reprezentacyjne ulice, po których przemykają czarne, rządowe limuzyny, sąsiadują z ciasnymi uliczkami, gdzie wprost ze straganów sprzedawane są świeże warzywa i owoce. Niedaleko ogromnego domu towarowego, w samym centrum miasta, w przejściu podziemnym przycupnęła malutka średniowieczna cerkiewka, zamyślona i jakby zupełnie obca zalanej szumem ulicy. Przed wejściem do pałacu prezydenckiego gwardia karnie zmienia wartę, po drugiej stronie budynku brodaty mnich, trzymając w ręku niewielką ikonkę, śpiewem prosi przechodniów o wsparcie, obok niego na rozłożonym stoliczku dwie świnki morskie, którymi opiekuje się jakieś cygańskie dziecko, przepowiadaj ą przyszłość... ciągnąc losy. Sofia jest dużym miastem i ma wiele twarzy, niektóre są naprawdę piękne i fascynujące, niektóre - jak to w przypadku miast tej wielkości - odstręczają i budzą niechęć. Warto jednak pomyszkować tutaj i zatrzymać się nieco dłużej, aby odkryć miejsca niezapomniane, w których czas zatrzymał się wieki temu.

Cerkiew Bojańska w Sofii
Cerkiew Bojańska w Sofii
Średniowieczna świątynia prawosławna, znajdująca się w Bojanie, dzielnica Sofii. Jest to oryginalny bułgarski zabytek z czasów XII w. Wyróżnia się dobrze zachowanymi freskami, które

Spod dworca kolejowego bądź autobusowego do centrum dotrzemy, idąc ul. Maria Luiza, wzdłuż torów tramwajowych. Jest to przede wszystkim ulica handlowa, dlatego też znajdziemy tu głównie sklepy, a także banki i kantory. Idąc ul. Maria Luiza, dotrzemy do niewielkiego placu. Po lewej stronie znajduje się największy czynny meczet sofijski (Bania baszy Dżamija) wraz z minaretem. Zbudowano go w 1576 r. Wejście do meczetu jest od ul. Maria Luiza, obok przystanku tramwajowego. Po drugiej stronie, niemal na wprost meczetu, znajduje się niedawno odrestaurowany budynek hali targowej (1911) z zegarem na fasadzie. Choć sam budynek jest już nieco wiekowy, prezentuje się doskonale. Wewnątrz urządzono coś w rodzaju supermarketu - można tu zrobić zakupy, zaopatrzyć się w pamiątki oraz zjeść coś pożywnego.

Niedaleko znajduje się również żydowska synagoga (1909) położona zaraz za halą targową. Uznawana jest za trzecią pod względem wielkości w Europie. Cerkiewne muzeum historyczno-archeologiczne mieści się w budynku Akademii Teologicznej, obok cerkwi św. Niedzieli, na początku ul. Witosza. Muzeum eksponuje bardzo interesujący zbiór ikon, m.in. artystów szkoły samokowskiej oraz triawneńskiej, a poza tym wiele pięknych przedmiotów, głównie związanych z liturgią cerkiewną, w tym szaty, misternie rzeźbione krzyże itp. Wśród zbiorów są takie ciekawostki, jak np. trójwymiarowa, wykonana z masy perłowej XIX-wieczna ikona przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]