Primorsko

W odległości ok. 4 km na północ od Primorska znajduje się rezerwat ROPOTAMO, utworzony w 1940 r. dla ochrony ujścia rzeki o tej samej nazwie. 50-kilomertowej długości rzeka jest w górnym biegu słodkowodna. Tworzą ją dwie mniejsze rzeczki wypływające ze stoków Starej Płaniny: Rosenska i Cerowska. W dolnym biegu, za sprawą morza Ropotamo, rzeka staje się słonowodna.

Na obszarze rezerwatu (1001 ha) znajduje się wiele interesujących i unikalnych obiektów przyrodniczych, takich jak liman rzeki Ropotamo, niezwykłe formacje skalne, ulubione przez ptaki mokradła i trzęsawiska czy wyjątkowe na tej szerokości geograficznej lasy namorzynowe. W pobliżu zatoki Arkutino znajduje się błotniste bajoro o tej samej nazwie porosłe liliami wodnymi. Niedaleko zatoki jest skalista i pokryta trawą wyspa Sw. Tomasza, nazywana też "Wyspą Węży" . Występuje tu kilka chronionych gatunków kaktusów. Ujście rzeki Ropotamo tworzy piękną zatokę.

W rezerwacie wolno poruszać się wyłącznie po wyznaczonych trasach. Kilku przewoźników oferuje niepowtarzalną podróż na łodziach wzdłuż rzeki. W okolicy zbudowano niedawno kilka kompleksów turystycznych. Wywołało to duży sprzeciw obrońców natury, którzy obawiaj ą się degradacji środowiska tych dziewiczych niemal terenów.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]