Pomorie

Jednym z ciekawszych miejsc w Pomorie jest klasztor św. Jerzego znajdujący się pomiędzy starym i nowym miastem. Klasztor, założony w średniowieczu, został odnowiony w 1856 r. Jest bardzo urokliwy, pełen cienia i spokoju, zupełnie odległy od życia, które rozgrywa się za jego murami. Wewnątrz klasztornej cerkwi zobaczyć możemy kolekcję ikon (XVIII-X1X w.). Przed cerkwią stoi wysoka na 17 m dzwonnica, dobudowana w 1864 r.

W centrum starego miasta obejrzeć można także kilka zachowanych domów z czasów odrodzenia narodowego oraz średniowieczną cerkiew Przemienienia Pańskiego, która w XVIII w. została przebudowana.
Przy ul. Kniaz Boris 133 A znajduje się miejscowe muzeum historyczne, gdzie można zapoznać się z przeszłością miasta od czasów najdawniejszych, aż do dzisiaj. Jest tu także galeria artystyczna prezentująca dorobek bułgarskich artystów, głównie z najnowszych czasów.

W pogodne popołudnie lub rankiem można zajrzeć do niedawno (w 2002 r.) utworzonego muzeum soli, które jest jedynym takim miejscem w Bułgarii. Muzeum urządzono w niewielkim budynku stojącym na wąskim pasie ziemi między dwoma słonymi jeziorami. Niegdyś wydobywano tu sól, którą następnie transportowano w głąb kraju, dziś, gdy starożytne metody odzyskiwania soli z wody morskiej już są przeszłością, pozostało jedynie wyposażenie dawnych warzelników. Jak twierdzą historycy, sól wydobywano w tym regionie od niepamiętnych czasów. Zbiory muzeum nie zapierają może tchu w piersiach, ale wokół rozpościera się naprawdę ładny widok na płytkie słone jezioro, którego szlam ma działania lecznicze. Jeśli dopisze nam szczęście, to zobaczymy stojących po kolana w wodzie Jeziora Pomorijskiego i pokrytych po czubek głowy błotem amatorów niekonwencjonalnego leczenia. Droga do muzeum z centrum miasta jest co prawda oznaczona tabliczkami, ale należy uważać, gdyż można się pogubić wśród prowadzących doń dróżek. Muzeum mieści się za rządowym sanatorium. Nieopodal znajduje się trasa łącząca nowe Pomorie ze starym, antycznym miastem.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]