Pirin

Z Sofii kursują autobusy do większości miejscowości leżących u podnóży Pirinu, takich jak: Razłog, Bansko, Dobriniszte, Goce Dełczew, Sandanski. Lokalne autobusy docierają z Sandanskiego do Melnika. Do Banska i Dobriniszte możemy dojechać kolejką wąskotorową z Septemwri, co samo w sobie jest już atrakcją.

Warto skorzystać z autobusów bądź busów, które umożliwiają dojazd do niektórych schronisk. W ten
sposób można dotrzeć z miasta Sandanski do schroniska Jane Sandanski lub z Banska w rejon schronisk Bynderica i Wichren.

Punkty wypadowe i noclegi.
Najchętniej wybierane przez turystów punkty wypadowe to: miejscowość wypoczynkowa i ośrodek sportów zimowych Bansko, wieś Dobriniszte, miasta Goce Dełczew, Sandanski, Kresna (Kpecna), Razłog czy przełęcz Predeła łącząca Riłę i Pirin.
U południowo-zachodnich podnóży Pirinu leżą: Melnik i monaster Rożeński, jednak dojście od tamtej strony latem bywa nieraz dość uciążliwe ze względu na temperaturę w dolinie Strumy.

Rożen to wieś położona na północny wschód od monasteru Rożeńskiego (l km); utrzymuje stałe połączenie autobusowe z Sandanskim. Monaster Rożeński. W Pirinie Północnym znajduje się dwanaście schronisk oraz cztery schrony turystyczne, które czynne są cały rok. W Pirinie Środkowym są dwa schroniska turystyczne - Popowi Liwadi i Malina, w Pirinie Południowym zaś nie ma ani jednego.


Przyroda jest tu dziewicza, a duże obszary pokryte są lasami sosnowymi, świerkowymi i jodłowymi. Rosną tu także wiekowe, 250-, 300-letnie sosny rumelijskie, a w pobliżu schroniska Bynderica stoi okaz zwany Bajkuszewa mura, który liczy 1300 lat. W rezerwacie Bajuwi Dupki - Dżindżirica rosną dwa takie drzewa (1100 i 1150 lat). Symbolem Pirinujest szarotka (Leontopodium alpinum), która występuje jedynie w marmurowej części Pirinu Północnego, kwitnie w lipcu i sierpniu (podobnie jak u nas znajduje się pod ścisłą ochroną). Świat zwierzęcy Pirinu, oprócz gatunków pospolitych, reprezentują także: kozice, niedźwiedzie, orły i głuszce.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]