Pazardżik

Na głównym placu miasta najciekawszą i najbardziej charakterystyczną budowlą jest XIX-wieczny budynek starej poczty z wieżą zegarową, która stała się prawdziwym symbolem miasta. Należy ona bez wątpienia do najoryginalniejszych budynków całego Pazardżiku.

Muzeum historyczne przy ul. Konstantin Weliczkow 15, w pobliżu wieży zegarowej, zgromadziło wiele interesujących eksponatów związanych z historią miasta i jego ludności od głębokiej starożytności do czasów niemal najnowszych: prehistoryczne narzędzia pracy, naczynia ceramiczne, pamiątki dotyczące życia i kultury Traków, życia w okresie panowania tureckiego, odrodzeniowe narzędzia rzemieślnicze itp.

Jedną z największych atrakcji Pazardżika jest katedralna cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy z 1837 r., uznawana za największą cerkiew bułgarską z okresu odrodzenia nardowego. Znajduje się ona przy ul Otec Paisij, tuż obok mostu na kanale wodnym przepływającym równolegle do Maricy. Ta trój nawowa świątynia ma formę bazyliki z dwoma zewnętrzymi galeriami, które ozdobione są pięknymi arkadami. Cerkiew owa słynie ze wspaniałego, rzeźbionego ikonostasu.

W mieście jest poza tym jeszcze kilka ciekawych cerkwi, do których można zajrzeć w wolne popołudnie: cerkiew św. Petki (l 852), dojście ul. Płowdiwską, która biegnie naprzeciw ul. Tyrgowskiej, po drugiej stronie pl. Wasił Lewski; św. Archanioła (1860), ul. Sw. Archangeł, kilka przecznic na północ od dworca autobusowego; św. Sotira.

Warto zobaczyć meczet Kurszum Dżamija (1667) przy ul. gen. Gurko, niedaleko placu głównego. Ma on białą bryłę i piękny, smukły minaret. Godzien uwagi jest również meczet Eski Dżamija - najstarszy (1540) budynek w mieście, a także synagoga przy ul. Asen Złatarow 5.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]