Melnik

Od 1968 r. Melnik jest miastem muzeum, w którym 96 budynków uznano za zabytki przeszłości. Idąc główną ulicą, co krok można spotkać ciekawe miejsca.
Obok przystanku autobusowego znajduje się pomnik Jane Sandanskiego, wybitnego powstańca walczącego o wolność Macedonii. Nieopodal, z drugiej strony przepływającej przez Melnik rzeczki, stoi 800-letni, pamiętający jeszcze czasy despoty Sława, platan (Platanus orientalis). Średnica jego pnia wynosi 8,7 m.

Nieco wyżej, na drodze wiodącej do Rożen, zobaczymy niewielki most zwany rzymskim, choć najpewniej powstał dopiero w czasach tureckich. Po drugiej stronie rzeki znajduje się XVIlI-wieczna cerkiew św. Jana Chrzciciela (sw. Joan Predtecza). Warto tam zajrzeć ze względu na ciekawy zbiór ikon.

Bardzo blisko przystanku autobusowego, lecz po drugiej stronie rzeczki, znajduje się cerkiew św. Piotra i Pawła z pięknym drewnianym ikonostasem i ciekawymi ikonami. Nieco dalej, na stoku wzgórza, po tej samej stronie rzeki, stoi cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy (sw. Nikołaj Czudotworec). W gorące lipcowe dni można tu odnaleźć cień i wytchnienie. W pobliżu, w domu rodziny Paszowów (1815) wybudowanym przez mistrzów szkoły debyrskiej dla tureckiego zarządcy Ibrahim beja, mieści się muzeum historyczne, które w dość ubogich zbiorach prezentuje przeszłość Melnika. Na jednej z bocznych uliczek stoi cerkiew św. Antoniego (1861). Wierzono, iż jej patron potrafi leczyć chorych psychicznie - w tym celu przywiązywano ich do zachowanej do dzisiaj kolumny wewnątrz cerkwi. Nieopodal znajdują się pozostałości średniowiecznego domu bojarskiego (boliarskata hyszta). Uznawany jest za najstarszy zachowany (częściowo) budynek mieszkalny w Bułgarii. Po drodze widoczny jest także niewielki, wręcz miniaturowy budynek tureckiej łaźni, której używała zapewne rodzina mieszkającego tu niegdyś bogacza.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]