Łowecz

Wielką atrakcją Łowecza jest słynny kryły most o 106 m długości na rzece Osym. Łączy on dzielnicę Warosza z pozostałą częścią miasta. Z zewnątrz wygląda dość niepozornie, ale jest na tyle słodki, że wewnątrz po obu stronach urządzone są stoiska, gdzie można kupić m.in. pamiątki, kartki pocztowe itp. Niestety, oryginalny most z 1874 r., dzieło mistrza Kolia Ficzeto, spłonął w roku 1925. Odbudowano go pod koniec lat 20. na podstawie zachowanych planów - zmieniono jedynie konstrukcję z całkowicie drewnianej na betonową. Na szczęście zachowano zewnętrzny, drewniany wystrój.
Na prawym brzegu rzeki amfiteatralnie położona jest Warosza, stara dzielnica miasta, którą w 1969 r. ogłoszono rezerwatem urbanistyczno-historycz-nym. Znajduje się ona blisko centrum, po drugiej stronie rzeki Osym. W rezerwacie odnajdziemy wiele starych domów o charakterystycznej dla regionu, odrodzeniowej architekturze, szczególnie zaś wyróżniają się budynki na ulicy prowadzącej do parku Stratesz. Popołudniowy spacer stromymi uliczkami tej części Łowecza jest naprawdę przyjemny, zwłaszcza że rozciąga się stąd wspaniały widok na całe miasto. W dzielnicy znajduje się ogromny, czternastometro-wy pomnik Wasyla Lewskiego.
W starym domu, przy ul. Marin Popłukanow 14, urządzono muzeum Wasyla Lewskiego znane także jako muzeum odrodzenia i ruchu narodowowyzwoleńczego.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]