Kazanłyk Stara Zagora Sliwen Żerawna

Ze wsi Szipka 12 km szosą w kierunku południowym do miasta Kazanłyk. Powstało ono za czasów panowania Turków. Miejscowe muzeum prezentuje 30 tys. eksponatów, począwszy pd epoki kamiennej i brązu. W domu tym znajduje się także galeria i duża biblioteka. W mieście piękne parki, olbrzymie rosarium, Instytut Naukowy Roślin i zakłady destylujące olejki eteryczne. Rozwinął się przemysł tekstylny, budowy maszyn, obróbki metali, przemysł spożywczy, fabryka instrumentów muzycznych, naczyń emaliowanych, bardzo poszukiwanych kilimów. Istnieje muzeum archeologiczne i etnograficzne.

Między Kazanłykiem a uzdrowiskiem Paweł Banja zapora i wielki zbiornik im. G. Dimitrowa na rzece Tundża. Przy budowie zapory znaleziono ruiny trackiego i rzymskiego miasta Seutopolis. Na skraju Kazanłyku słynny grobowiec nieznanego wodza trackiego z IV-III w. p.n.e. odkryty w 1944 r. Grobowiec znajdował się w ziemnym kopcu. Został zabezpieczony budynkiem z klimatyzacją dla zachowania cennych malowideł ściennych obrazujących życie Traków. Obok grobowca wybudowano jego wierną kopię i udostępniono zwiedzającym. Kilka km za miastem kończy się pachnąca Dolina Róż. 8 km na wschód od Kazanłyku odgałęzia się w prawo droga do Starej Zagory (25 km). Trasa główna (81 km) prowadzi do Sliwen i wiedzie doliną pomiędzy Sredną Gorą i Bałkanem Środkowym (Starą Płaniną). Koło miasta Gurkowo zbiornik wodny Żrebaczewo na rzece Tundża.

Sliwen leży na tle bukowych lasów, zielonych hal pokrywających stoki Starej Płaniny. Miasto znane było już w okresie panowania Rzymian. Za czasów okupacji Turków istniała tutaj silna twierdza. Sliwen jest centrum przemysłu wełnianego. W okolicach sady i plantacje winorośli. Polacy wybudowali w tym mieście zakłady materiałów ogniotrwałych. Pierwsza fabryka w Bułgarii powstała właśnie w Sliwen. W 1834 r. W centrum miasta pomnik Chadżi Dimitra, stare drewniane domy bułgarskie, zdobione przez snycerzy. W dawnym więzieniu mieści się obecnie muzeum.

Około 17 km na południe od Koteł leży Żerawna miasteczko, którego początki sięgają XIV wieku, o oryginalnej zabudowie architektonicznej, położone wśród bujnej zieleni. Domy z wysuniętymi dachami, mury z kamienia, kopulaste strzechy. Ciężkie wrota, słupy, drzwi, okna, szafy i skrzynie ciekawie rzeźbione. Warto zwiedzić dom Sawy Fiłaretowa z szerokim tarasem, z cennymi dziełami snycerskimi. W miasteczku urodził się pisarz jordan Jowkow w jego domu mieści się małe muzeum (również eksponaty etnograficzne).

Z miasteczka Koteł trasa prowadzi do Karnobat, gdzie znajduje się znany instytut naukowy rolnictwa, zakłady naprawcze maszyn rolniczych, węzeł komunikacyjny, ośrodek rolniczy. W rejonie tym hoduje się specjalną rasę owiec o doskonałej wełnie. 20 km dalej na wschód miasto Ajtos dawniej twierdza - dzisiaj centrum rolnictwa, węzeł komunikacyjny, wytwórnia win, źródła mineralne leczące choroby układu pokarmowego. Stąd już tylko 29 km do Burgas, na wybrzeżu Morza Czarnego.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]