Kazanłyk

W najstarszej dzielnicy znajduje się etnograficzny kompleks Kułata. Na ul. Kniaz Swetopoli Mirski w dwóch odrestaurowanych domach urządzono ekspozycję muzealną. Można tu zobaczyć dom wiejski typu podbałkańskiego z końca XIX w. i dom miejski z połowy XIX w. Kompleks leży u stóp wzgórza, na którym znajduje się słynny grobowiec z Kazanłyku. Do biletu proponowany jest poczęstunek - można spróbować konfitur z płatków róży, a dodatkowo zamówić różaną rakiję albo likier.

W pobliżu stoi cerkiew Proroka Eliasza z 1866 r., gdzie w roku 1877 baszybozucy wraz z wojskami Sulejmana Paszy wycięli ok. 200 mieszkańców miasta szukających tutaj schronienia. Obok cerkwi wznosi się dzwonnica o interesującej architekturze.
Powyżej, na wzgórzu, znajduje się tracki grobowiec kopułowy. Obiekt jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Odkryto go zupełnie przypadkowo w 1944 r. na podmiejskim wzgórzu Tiulbeta. Jest to kompletny grobowiec podziemny - składa się z przedsionka, korytarza i sali głównej z kopułowym sklepieniem. Ustalono, iż grobowiec ten zbudowano ok. 310-290 r. p.n.e. Zachowały się unikatowe malowidła ścienne, przedstawiające, jak się przypuszcza, życie pogrzebanego tu trackiego wodza w okresie wojny i pokoju. Górną krawędź ścian okala piękny fryz z charakterystycznym dla epoki ornamentem roślinnym. Widniej ą tu sceny wojenne, w centrum których zawsze znajduje się dwójka mężczyzn otaczanych przez innych wojowników. Ukazano także jeźdźców na koniach z całym rynsztunkiem. Sceny te mają najprawdopodobniej związek z aktywną działalnością polityczną i wojskową pochowanego dostojnika.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]