Kamienny Brzeg

Jednym z najpiękniejszych miejsc w tej części Bułgarii jest malowniczy przylądek Kaliakra leżący na południe od Rusałki. Jest to dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne, pionowe niemal skały sięgające 70 m wysokości. Na styku trzech żywiołów: morza, powietrza i ziemi powstało niepowtarzalne w swym pięknie miejsce obfitujące w jaskinie, podwodne skały, skalne nisze itp.

Kaliakra to także miejsce historyczne i jeden z ważniejszych w kraju rezerwatów przyrody. Nazwę oznaczającą Cudowny Przylądek nadano prawdopodobnie dzięki występującemu tam różowemu wapieniowi. Legenda głosi, że kolor skały pochodzi z krwi obrońców fortecy, którą zbudowali w IV w. p.n.e. Trakowie dla obrony istniejącego tu miasta Tirizis. Twierdzę rozbudowywali następnie Rzymianie, Bizantyjczycy, a także Bułgarzy pod dowództwem bojara Balika, który władał w XIV w. północno-wschodnią Bułgarią.

Ruiny twierdzy Kaliakra
Ruiny twierdzy Kaliakra
Przepiękny i zapierający dech w piersiach przylądek Kaliakra znajduje się na południe od Rusałki. To dwukilometrowy cypel, który tworzą monumentalne, niemal pionowe skały, sięgające 70

Istnieje jeszcze jedna legenda, która wyjaśnia, skąd pochodzi różowy kolor skał. Odnosi się ona do czasów, gdy Turcy w XIV w. podbijali Bałkany. Legenda głosi, że w oblężonej przez Turków twierdzy znajdowało się 40 niewiast. Panny, obawiając się o swój los w razie upadku fortecy, splotły razem włosy i wskoczyły do morza. Wolały zginąć, niż poddać się najeźdźcom i prawdopodobnie cierpieć los gorszy od śmierci. Czerwone plamy na wapiennych klifach mają pochodzić z ich krwi. Dziś przy wejściu na skały stoi obelisk upamiętniający tamto wydarzenie. Widnieje na nim napis: Brama 40 dziewic.

Cudowny przylądek
Przylądek Kaliakra to dwukilometrowy cypel tworzący monumentalne pionowe skały osiągające nawet 70 m, to niepowtarzalne w swym pięknie miejsce, jedno z najpopularniejszych na wybrzeżu Morza

W Kamiennym Brzegu można znaleźć niedrogi nocleg w kwaterach prywatnych. Są tutaj także dwie niewielkie, ale dobre restauracyjki, do których można zajrzeć w potrzebie. Znajdują się one niedaleko cerkwi widocznej przy wjeździe do wsi, po prawej stronie. W razie potrzeby nocleg znajdziemy także na kempingu Rusałka, ok. 10 km na południe od Kamiennego Brzegu.

  • Komentarze i opinie
  • Tomek
    Tomek

    Łał, trzeba przyznać że jest to przepiękne miejsce zachwycające swoją niepowtarzalnością. Bez wątpienia najpiękniejsze miejsce Bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Objechaliśmy całe Złote Piaski i kamieny Brzeg i powiem wam że to miejsce zrobiło na mnie największe wrażenie.

    24 stycznia 2015
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]