Kałofer

Jedną z głównych atrakcji miasta jest dom-muzeum Christa Botewa.
To usytuowany w centrum, ładny, parterowy dom, w którym skrupulatnie odtworzono typowe wnętrze z okresu przed wyzwoleniem Bułgarii z niewoli tureckiej. W zbudowanej na podwórzu, nowej sali muzealnej urządzono wystawę Złoty Kałofer przypominającą przeszłość miasta. Zgromadzono tu także osobiste rzeczy poety powstańca, dokumenty, zdjęcia, edycje książek oraz egzemplarze wydawanych przez Botewa gazet, a także inne przedmioty związane z jego życiem i twórczością.

Można tu także zobaczyć marmurowe popiersie poety oraz rzeźbę przedstawiającąjego matkę.
Również w centrum, nieco powyżej, znajduje się budynek starej szkoły, gdzie jako nauczyciel pracował ojciec Botewa i gdzie uczył się poeta-powstaniec. Na parterze mieści się galeria artystyczna, w której wystawiono liczne dzieła poświęcone miastu oraz postaci wielkiego poety. Na piętrze natomiast urządzono muzeum oświaty. Przed budynkiem zachowano kamień, z którego 24 maja 1867 r. młody, dziewiętnastoletni Christo Botew wygłosił do zgromadzonych mieszkańców ogniste przemówienie przeciwko tureckiej władzy. Za sw odwagę zapacił wieloletnią emigracją. Obok szkoły znajduje się popiersie nauczyciela Botia Petkowa, ojca poety. Dom można zwiedzić po uprzednim zgłoszeniu w muzeum Christo Botewa.
Powyżej budynku starej szkoły wznosi się cerkiew św. Bogurodzicy (sw. Bogorodica). Stała się schronieniem rodziny Botewa, gdy jego ojciec podjął tu pracę jako nauczyciel. Na dziedzińcu cerkiewnym była niewielka cela, gdzie urodził się Christo Botew. Wydarzenie to upamiętnia wmurowana tablica, obok której znajduje się źródełko z wodą mającą ponoć moc leczniczą.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]