Etropole

W piętrowym budynku konaku (tureckim ratuszu), wzniesionym w latach 1853-70 na bulwarze Ruskim 105, mieści się muzeum historyczne. W centrum miasta, na pl. Małki pazar, znajduje się cerkiew św. Archanioła Gabriela wspominana w źródłach już w 1600 r. Jest to trzynawowa świątynia o jednej apsydzie. Pośrodku znajduje się ośmiokątna kopuła wsparta na kolumnach. W 1837 r. dokonano gruntownej przebudowy cerkwi i ozdobiono ją pięknym, ażurowym ikonostasem wykonanym w orzechowym drzewie oraz wspaniałym, misternie rzeźbionym tronem władyki.

Jednym z symboli miasta jest wysoka i masywna wieża miejska (20 m wysokości). Wybudowano ją w 1710r. jako wieżę obronną i obserwacyjną ale w 1821 r. zmieniono w wieżę zegarową (bulwar Ruski).

Dzieje cerkwi św. Jerzego (sw. Georgi) sięgają schyłku drugiego państwa bułgarskiego. Świątynię odnowiono w połowie XVII w., ale u schyłku następnego stulecia została zniszczona podczas najazdu kyrdżalich. W okresie odrodzenia narodowego cerkiew całkowicie przebudowano - jej mury wzniesiono wówczas z kamieni rzecznych. Obecnie zwracaj ą uwagę piękne freski wewnątrz świątyni.

Nad brzegiem rzeki Małki Iskyr znajdziemy domy z okresu odrodzenia narodowego. Budynki wyróżniają się bogatą snycerką sufitów, drzwi i kolumn. Ściany pięter są pomalowane wapnem i upiększone stolarką. W jednym z nich, zwanym domem Arnaudowa, mieści się niewielkie muzeum etnograficzne, którego zbiory dokumentują warunki życia w okresie po wyzwoleniu kraju z niewoli tureckiej.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]