Burgas

Muzeum historyczne posiada kilka oddziałów położonych niedaleko od siebie w tym samym rejonie miasta, w pobliżu dworca kolejowego. Jest to przede wszystkim oddział archeologiczny przy ul. Aleko Bogoridi 21. Eksponuje się tu zbiory związane przede wszystkim z bogatą historią miast nadczarnomorskich od głębokiej starożytności.

W oddziale etnograficznym, ul. Sławianska 69, naprzeciwko cerkwi katedralnej, zgromadzone są m.in. tradycyjne maski kukerów (kolędników), stroje regionalne i przedmioty życia codziennego z dawniejszych czasów. Otwarty jest również oddział historii nowej i najnowszej, ul. Generałmajor Lermontow 31. Mieści się on w budynku z 1901 r., dokumentuje najnowsze dzieje miasta od połowy XIX w., w tym m.in. okres walk narodowo-wy-zwoleńczych.

Warto zobaczyć także cerkiew ormiańską św. Krzyża (surp Chacz). Została ona wzniesiona w 1853 r. przez mniejszość ormiańską, która do dzisiaj pozostaje w Bułgarii aktywna i całkiem liczna. Cerkiew ma typową dla świątyń ormiańskich architekturę, dzięki czemu wyraźnie odróżnia się od świątyń bułgarskich. Budynek znajduje się na ul. Generał-major Lermontow, zaraz za hotelem Byłgarija, dwie przecznice od dworca kolejowego.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]