Bałczik

Największymi atrakcjami miasta są: pałacyk rumuńskiej królowej Marii oraz otaczający go, duży, przepiękny ogród wraz z sąsiadującym ogrodem botanicznym. Bardzo ciekawa jest historia pałacyku, który nosi także poetycką nazwę "Ciche gniazdo". Pałacyk, wraz z otaczającym go obszernym ogrodem, zbudowany został w latach 1924-37 na zamówienie królowej Marii jako jej letnia rezydencja. Ukryty jest on w bardzo malowniczym, niedostępnym dla wiatru miejscu. Z trzech stron otaczają go wysokie brzegi, dzięki czemu w całym kompleksie jest urokliwie i zacisznie. Sama królowa Maria była w linii prostej wnuczką angielskiej królowej Wiktorii oraz rosyjskiego cara Aleksandra II. W 1892 r. wyszła za mąż za Ferdynanda, przyszłego króla Rumunii.

W dzieciństwie i wczesnej młodości Maria spędziła wiele lat w Egipcie, gdzie przyjęła nową religię - bahaizm. Jest to dość osobliwe połączenie trzech głównych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Dlatego też na terenie parku oraz w samym pałacyku można odnaleźć rozmaite symbole i elementy orientalnych, trackich, rzymskich i chrześcijańskich kultur, które przeplatają się ze sobą w doskonałej harmonii. Dość wspomnieć, że sam pałacyk, ze względu na obecność wysokiej wieży przypominającej minaret, bywa czasem mylony z meczetem.

Niezapomnianym doznaniem jest spacer po przepięknym ogrodzie botanicznym. Rozpościera się on obok pałacyku na powierzchni ponad 6,5 ha, na których rezyduje ok. 3 tyś. gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Sam Ogród Kaktusów obejmuje ponad 250 gatunków, przez co stanowi ich drugą, pod względem liczby odmian, kolekcję europejską. Sam park jest imitacją słynnego labiryntu kreteńskiego. Z Kretą ma też wiele wspólnego kaplica, gdyż kamień, z którego jest zbudowana, sprowadzono z wyspy. Najpiękniejszy w parku jest Ogród Allacha, choć bardzo malownicze są też: Srebrna Studnia i alejki wykładane kamieniami.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]