Arbanasi

W Arbanasi niemal każdy z miejscowych domów wygląda jak prawdziwa mała twierdza. Do najciekawszych należy dom Konstancalijewa. Udostępnia się go zwiedzającym. Pomieszczenia mieszkalne położone są w nim na piętrze wzniesionym na dość masywnych, kamiennych ścianach parteru, który służył jako mieszkanie dla służby, magazyn, spiżarnia, a także schronienie w chwilach zagrożenia. Dom ten powstał prawdopodobnie w początkach XVIII w. Przypuszcza się, że należał do kobiety o imieniu Kokona Sułtana. Odkupił go Atanas Konstancalijata, bogaty kupiec. Pod jego nazwiskiem dom jest dzisiaj znany.

Ponadto można obejrzeć kilka innych starych posesji, m.in. również zamieniony w muzeum dom Ha-dżiiliewa, który znajduje się między cerkwiami św. Atanasa i św. Dymitra. We wsi istnieje pięć cerkwi. Najstarszą, największą i najbardziej interesującą jest kamienna XV-wieczna cerkiew Narodzenia Pańskiego (Rożdestwo Christowo) ozdobiona wewnątrz pięknym rzeźbionym ikonostasem oraz przepięknymi, starymi freskami przedstawiającymi Narodzenie Pańskie i Sąd Ostateczny. W wielu miejscach zachowały się imiona fundatorów fresków. Następna świątynia - Cerkiew św. Dymitra - należy do najstarszych w okolicy, pokrywające j ą od wewnątrz freski powstałe w 1612 i 1764 r. Na wschodniej ścianie, wysoko nad absydą, zachował się rzadki rodzaj fresku przedstawiający Drzewo Jessego.

Interesująca jest także XVII-wieczna cerkiew Archaniołów Gabriela i Michała z przepiękną snycerką ikonostasu i tronu władyki (ze złoceniami). Freski wykazuj ą bliski związek z dziełami artystów szkoły triawneńskiej.

Cerkiew św. Jerzego powstała w XVII w. Rok 1661 został utrwalony w zachowanej do dziś inskrypcji na ołtarzu. W cerkwi wart zobaczęnią jest drewniany ikonostas, którego części datowane są na XVI w. Najmniejsza spośród wszystkich świątyń w Arbanasi jest cerkiew św. Atanasa. Wewnątrz jest całkowicie pokryta freskami z 1667 r. Na zewnętrz zachowały się stare płyty nagrobne.

Na peryferiach wsi leżą także dwa niewielkie klasztory: św. Mikołaja (XVII w.) oraz Zaśnięcia Bogurodzicy (XVII w.). W drugim klasztorze przechowywana jest cenna, okuta srebrem, ikona Bogurodzicy. Nad wejściem wznosi się dzwonnica

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]