Strefa Schengen nie dla Bułgarii

Ministrowie państw Unii Europejskiej ustalili, że wejście Bułgarii do strefy Schengen nie nastąpi tak szybko jak to było pierwotnie przewidywane. W niedalekim czasie grę wchodzi co najwyżej decyzja o zniesieniu kontroli na lotniskach.

26 państw będących w strefie jest praktycznie już przekonanych, jeden jest ciągle nieprzekonany - dla Holandii to za mało. Minister ds. imigracji i polityki azylowej Gerd Leers, stwierdził podczas posiedzenia w Luksemburgu, że Holandia musi być przekonana, że korupcja się obniżyła, a sprawność sądów oraz sił policyjnych walczących z przestępstwami się poprawiła.

Strefa Schengen nie dla Bułgarii
Strefa Schengen nie dla Bułgarii
Strefa Schengen nie dla Bułgarii

Polscy dyplomaci nie ukrywali wcześniej, że liczą, że to, co się nie udało prezydencji węgierskiej - czyli rozszerzenie strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię - uda się za polskiej prezydencji. Holendrzy mówią tymczasem, że chcą wypowiedzieć się w kwestii starań Bułgarii o wejście do strefy Schengen dopiero w 2012 roku, po publikacji przyszłorocznego raportu o wdrażaniu reform sądowniczych, by upewnić się, że są wdrożone efektywnie i nieodwracalnie.

Rządy krajów strefy Schengen czekają obecnie na tegoroczny raport ekspertów KE, który będzie opublikowany w lipcu. Dotyczyć on będzie reformy sądownictwa i walki z korupcją w obu krajach. Jak powiedział francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant, we wrześniu wciąż możliwe jest podjęcie decyzji "w sprawie pierwszego etapu", czyli zniesienia kontroli na granicach na lotniskach jeszcze w 2011 roku.

tvp.info/PAP 15 czerwca 2011
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]