Bułgarskie wojsko wymienia sprzęt

Bułgarzy zamierzają w najbliższym czasie wymienić cały rosyjski sprzęt wojskowy na natowski. Z dawnych czasów w arsenałach Bułgarów pozostaną tylko karabiny Kałasznikowa.

Zdaniem szefa gabinetu bułgarskiego ministra obrony, płk. Walerego Raczewa, z uwagi na niedostatek środków finansowych operacja ta potrwa dłuższy czas.

Bułgarskie wojsko wymienia sprzęt
Bułgarskie wojsko wymienia sprzęt
Bułgarskie wojsko wymienia sprzęt

Obecnie wojsko bułgarskie - oprócz rosyjskiego sprzętu, który przeważa - jest uzbrojone w niemieckie wozy bojowe, włoskie samoloty transportowe, belgijskie fregaty, śmigłowce, wyprodukowane przez europejskie konsorcjum i amerykańskie wozy terenowe Hummer.

- Nie wszystko, co jest proponowane na europejskim rynku, jest kompatybilne ze standardami natowskimi - powiedział Raczew dodając, że modernizacja sprzętu wojskowego wymaga całościowej koncepcji.

Na konferencji prasowej Raczewa stało się jasne, że na porządku dziennym ponownie stanęła sprawa wymiany rosyjskich myśliwców MIG-29 na amerykańskie F-16. Z tych planów zrezygnowano kilka lat temu z braku środków.

W bułgarskich zakładach Arsenał w Kazanłyku produkowana jest ich udoskonalona bułgarska wersja, chociaż nie podoba się to Rosjanom. W sporze z Rosją o zapłacenie licencji za produkcję kałasznikowów Bułgaria wysuwa jednak argument, że chodzi o zmienioną wersję, a nie o karabiny identyczne z rosyjskimi. Spór trwa od dwudziestu lat.

Rosja regularnie ponawia jednak żądania zapłacenia za licencję, przekazaną nieodpłatnie w okresie komunistycznym, i zarzuca Bułgarii produkcję piracką

tvn24.pl 29 listopada 2009
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]