Bułgaria ma szanse przystąpienia do strefy Schengen

Polska zamierza zaproponować otwarcie granic morskich i powietrznych państw strefy Schengen dla obywateli Rumunii i Bułgarii od 31 października. Jest to propozycja kompromisowa, którą polska prezydencja zamierza przedłożyć na posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Szybka decyzja ministrów jest konieczna, by zniesienie kontroli na lotniskach dla obywateli obu krajów stało się faktem jeszcze w 2011 roku. Zgodnie bowiem z potrzebami i możliwościami operatorów lotniczych, otwarcie granic powietrznych jest możliwe tylko dwa razy w roku: 31 października i pod koniec marca.

Przystąpienie do strefy Schengen
Przystąpienie do strefy Schengen
Informacje o przystąpienie do strefy Schengen

Polscy dyplomaci od dawna liczą, że decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię uda się podjąć za polskiej prezydencji w 2011 r. Żaden z krajów członkowskich UE nie wyraził oficjalnie sprzeciwu wobec tej propozycji. Wiadomo jednak, że przeciwna rozszerzeniu strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię jest Holandia.

Decyzja o przystąpieniu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen musi być podjęta jednomyślnie przez jej 26 członków. Trzy kraje UE - Wielka Brytania, Irlandia i Cypr – pozostają poza strefą, w której znajdują się cztery kraje nie będące członkami Unii: Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

tvp.info / PAP 15 listopada 2011
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]