Stan klęski żywiołowej

Osiem osób zginęło na południowym wschodzie Bułgarii we wsi Biser, która została zalana na skutek pęknięcia ściany zbiornika retencyjnego po obfitych deszczach. Dziesięć osób pozostało zaginionych.

Wieś została szybko zalana. Ludzie nie mieli czasu wyjść z domów i się Schronić, zawaliło się około 20 budynków. Ratownicy wydostali z zalanych domów 50 osób. Niedaleko od miejsca katastrofy, w okolicach wsi Elena, pękła ściana jeszcze jednego zbiornika retencyjnego.

Klęska żywiołowa
Klęska żywiołowa
Klęska żywiołowa

W rejonie 50-tysięcznego Kyrdżali na południu kraju przelewa się dziewięć zbiorników retencyjnych. Władze miasta ogłosiły stan klęski żywiołowej i zaapelowały do mieszkańców, by zgromadzili w domach zapasy żywności, wody pitnej i lekarstw. Osoby wymagające dializowania mają być przewiezione w ciągu dnia do szpitali, gdyż w następnych dniach spodziewane są dalsze ulewy i utrudnienia w komunikacji.

Według informacji sztabu kryzysowego w obwodzie Kyrdżali na skutek wycieku ze zbiorników retencyjnych zalane są stacje pomp, mosty, podtopione są dziesiątki budynków. We wsi Obrucziszte na południu pod wodą znalazło się ponad 200 domów. Zalany jest odcinek magistrali E 79 prowadzącej do największego punktu granicznego z Turcją Kapitan Andrejewo; samochody osobowe kierowane są do mniejszego przejścia Lesowo-Hamza Bejli.

Stan klęski żywiołowej ogłoszono w trzech obwodach południowo-wschodniej Bułgarii. Woda wzbiera w zbiornikach i rzekach po obfitych opadach śniegu i deszczu, kiedy po ostatnich mrozach temperatura podniosła się powyżej zera. Do akcji ratunkowej włączyło się wojsko.

tvp.info 15 lutego 2012
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]