Warna

Trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii, uznane ogólnie za królową naszego wybrzeża czarnomorskiego. Warna nazywana jest morską stolicą. Ciągnie się tu długi pas piaszczystej plaży. Warna usytuowana jest na płaskim, wysokim tarasie, przy północno-zachodnim, dłuższym brzegu Zatoki Warneńskiej wcinającej się 7 km w głąb lądu.

Latem słońce zapewnia 10-11 godzin opalania dziennie, a morze, zdumiewająco spokojne, pozbawione jest niebezpiecznych fal i prądów. Warnę odwiedzać można przez cały rok ze względu na jej walory i atrakcyjną ofertę uzdrowiskową. Szczególny, morski czar miasto zawdzięcza starożytnym, średniowiecznym, nowożytnym i współczesnym kulturom koegzystującym tutaj w toku dziejów. Już jako greckie Odessos, założone w VII w. p.n.e., przeżywało szczyty handlowej potęgi - utrzymywało kontakty z Atenami, Wyspami Jońskimi i Azją Mniejszą. Później należało do Cesarstwa Rzymskiego, a od VII w. n.e. znalazło się pod panowaniem bułgarskim. Wówczas otrzymało obecną nazwę, która pochodzi od słowiańskiego wyrazu vran oznaczającego czarny. W 1391 r. Warnę zdobyli Turcy. Pod ich panowaniem pozostała aż do 2. pół. XIX w.

Plaże Warny
Plaże Warny
Atrakcja miasta Warna są wreszcie zagospodarowane plaże czarnomorskie, w pobliżu których znajduje się delfinarium. Na północ od miasta, wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego ciągnie się kompleks

Warna jest dziś poważnym rywalem Sofii i Płowdiwu - konkuruje z nimi nie tylko gospodarczo, lecz przede wszystkim poziomem życia kulturalnego, liczbą zabytków, muzeów i galerii sztuki. Warnę łączą z Sofią dwie linie kolejowe Północna przecina całą Północną Bułgarię i przechodzi przez malowniczy przełom rzeki Iskyr, a Podbałkańska dostarcza podróżnym przepięknych widoków słynnej na całym świecie Doliny Róż. Latem obydwoma liniami kursują specjalne pociągi pośpieszne. W pociągach są wagony sypialne i restauracyjne. Linie kolejowe łączą również Warnę z Ruse (na Dunaju) i z Burgas drugim co do wielkości miastem bułgarskim nad Morzem Czarnym. Regularne statki Bułgarskiej Żeglugi Przybrzeżnej kursują między Warną a wszystkimi ważniejszymi uzdrowiskami czarnomorskimi. Utrzymuje się stałe linie morskie: Warna - Burgas, Warna - Bałczyk - Kawarna i Warna - Obzor.

Nadmorska stolica Bułgarii
Varna powszechnie uważana jest za letnią, morską stolice Bułgarii ponieważ tu właśnie tutaj w szczycie sezonu tętni życie.

Do tych miejscowości prowadzą i asfaltowane drogi, po których jeździ wiele autobusów. Wygodne szosy, wychodzące z Warny, prowadzą do najrozmaitszych miejscowości w kraju. Najprędzej, rzecz oczywista, można się dostać do Warny drogą powietrzną. Lotnisko warneńskie przyjmuje i wysyła samoloty osobowe na liniach Sofia - Warna, Płowdiw - Warna i Warna - Burgas. Bardzo dobrze jest zorganizowany i wewnętrzny transport miejski. Do wszystkich dzielnic miasta i do okolicznych miejscowości wypoczynkowych można dojechać autobusami, które kursują co kilka minut.

Współrzędne geograficzne Warna
Latitude: N 43° 12’ 51" (43.2140504), Longitude: E 27° 54’ 53" (27.9147333)

Warna na forum

  • Tomek
    Tomek

    Wielki ośrodek handlowy, kulturalny, przemysłowy, duży port w Zatoce Warneńskiej. Korzystne usytuowanie nad zatoką, łagodny klimat spowodowały, że już w VI w. p.n.e. przybyli tutaj grecy osadnicy zakładając osadę pod nazwą Odesos włączoną później do imperium rzymskiego. Od VII w. n.e. miasto to należało do Bułgari. Przez wiele wieków handlowało z Atenami. Wyspami Jońskimi, Małą Azją. W miejscowej stoczni budowano liczne okręty. Do portu zawijały statki z Genui, Dubrownika i Raguzy. W XV w. Warna zamieniona została w silną twierdzę turecką. W krucjacie przeciwko Turkom, do której nawoływał chrześcijan papież Eugeniusz VI, ginie w walce pod Warną Władysław Warneńczyk, król Polski i Węgier, 20-letni syn Władysława Jagiełły. Na miejscu bitwy wybudowano w 1935 r. mauzoleum, licznie odwiedzane nie tylko przez polskich turystów.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]