Szumen

Szumen to stare bułgarskie miasto, jego nazwa pochodzi od imienia króla Symeona z X wieku. Za panowania tureckiego był to bardzo ważny punkt w systemie twierdz Czworokąt Ruse - Warna - Szumen - Sylistra. Ogólnie uznany za ośrodek kulturalny już w dawnych czasach. Powstał tu jeden z pierwszych w kraju domów kultury, tu odbyło sie jedno z pierwszych przedstawień teatralnych. W Szumen pracowali tacy działacze kulturalni i polityczni jak Dobry Wojnikow, Wasyl Drumew i Sawa Dobropłodny, Panajut Wołów, Dymitr Błagojew, Wasyl Kołarow. W czasach obecnych Szumen rozwija się jako ośrodek przemysłowy.

W razie zatrzymania się w Szumen warto zobaczyć:
- Muzeum im. Wasyla Kołarowa, gdzie zebrane są ciekawe dokumenty z życia wielkiego trybuna robotniczego i towarzysza walk Georgi Dymitrowa.

Szumen
Szumen
Zdjęcie Shumen, miasta położonego w północno-wschodniej Bułgarii, założone w X wieku; administracyjny ośrodek obwodu Szumen. Zamieszkiwane przez około 100 tys. mieszkańców; ośrodek regionu rolniczego; przemysł

- Muzeum Lajosza Koszuta zainteresuje na pewno wszystkich, a szczególnie turystów z Węgier. Po rewolucji 1848 roku Lajosz Koszut znalazł przytułek w Szumen i mieszkał przez pewien czas w tym mieście, zanim zesłano go do Azji Mniejszej. Tombuł Dżamija - najładniejzy meczet w Bułgarii, godny uwagi zabytek tureckiej architektury i budownictwa.

Szumen Twierdza
W Shumen znajduje się zabytkowa, w zasadzie antyczna twierdza

Współrzędne geograficzne Szumen
Latitude: N 43° 16’ 16" (43.2712398), Longitude: E 26° 56’ 10" (26.9361286)

Szumen na forum

  • Brak rozmów na temat Szumen.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]