Stara Zagora

Miasto leży na lekko pagórkowatym terenie zamkniętym od północy łańcuchem Srednej Góry. Jest następcą starożytnego trackiego miasta Beroe. Dziś słynie z unikatowego w Bułgarii rozplanowania ulic, z prowadzonych w centrum wykopalisk na terenie dawnego rzymskiego miasta oraz z łagodnego klimatu sprzyjającego uprawie drzew południowych: cyprysów, migdałowców i granatowców.

Przed miastem rozpościera się rozległa urodzajna Nizina Starozagorska. Uprawia się tu wysokogatunkową pszenicę zagorkę, którą nazwano tak od nazwy miasta za czasów chana Kruma - Zagore. Obecne miasto powstało na miejscu dawnego trackiego osiedla Beroe. Rzymianie ocenili dobrze jego środkowe położenie strategiczne i zrobili z niego ważny punkt oporu na drodze do Dunaju. Imperator Trajan nazwał to miasto Augusta Trajana. Resztki z okresu rzymskiego znaleziono w odległość 25 km od miasta. Obecnie na miejscu ruin łaźni rzymskiej leży uzdrowisko Starozagorski mineralni bani.

Stara Zagora
Stara Zagora
Stara Zagora to miasto położone w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Stara Zagora, u południowo-wschodniego podnóża Srednej Gory. W rejonie rosną rzadko spotykane w Bułgarii egzotyczne

W początkach VII w. zostało ono zniszczone. Na jego gruzach powoli osiedlali się Słowianie, nazywali je Wereją. W 2. pół. VIII w. miasto na krótko opanowali Bizantyńczycy, którzy nadali mu imię Irinopolis, ku czci cesarzowej Ireny. W średniowieczu (XII-XIV w.) było ono głównym ośrodkiem regionu zwanego Zagore - stąd też dzisiejsza nazwa miasta. Warto dodać, że Turcy nazywali je Eski Zaara. U schyłku panowania tureckiego w Starej Zagórze wybuchło powstanie (1875). Podczas wojny 1877 r. na tym terenie toczyły się zaciekłe walki między siłami rosyjskimi i tureckimi, a samo miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk. Po wyzwoleniu Stara Zagora (spalona przez Turków) została odbudowana w zupełnie nowym stylu, ale z szachownicowym układem ulic.

Stara Zagora
Atrakcje turystyczne jakie czekają na przyjezdnych w mieście Stara Zagora. Miasto znane jest z rosnących tam bardzo rzadko spotykanych egzotycznych drzew magnolii, cedry, figi, laury,

Współrzędne geograficzne Stara Zagora
Latitude: N 42° 25’ 33" (42.4257769), Longitude: E 25° 38’ 04" (25.6344644)

Stara Zagora na forum

  • alojzy
    alojzy

    W pobliżu Starej Zagory znaleziono grobowiec z okresu rzymskiego, zawierający drobne naczynia wypełnione kosmetykami (olejki, perfumy, kremy itp.), które zachowały ponoć wartość użytkową do dzisiaj.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]