Sofia

Sofia to stolica i największe miasto Bułgarii, ma bardzo długą i barwną historię, wspaniałe zabytki których powstanie sięga schyłku starożytności, piękne centrum z mnóstwem klubów i knajpek gdzie można spróbować specjałów kuchni bułgarskiej czy napić się wyśmienitego i niedrogiego wina, dobrą bazę noclegową i nieco zapuszczone przedmieścia z posępnymi blokowiskami.

Bułgarska stolica usytuowana jest w Kotlinie Sofijskiej w zachodniej części kraju, zaledwie 55 km od granicy z Serbią. Otoczona górami: od północy są to szczyty Starej Płaniny, od południowego-wschodu - Gór Łozenskie, od południa leży pasmo Witosza, zaś od południowego-zachodu - góry Lulin. Jest to właściwie geograficzny środek całego Półwyspu Bałkańskiego.

Stolica Bułgarii
Stolica Bułgarii
Stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym

Sofia liczy ponad milion mieszkańców. Jej przemysł dostarcza ok. 20% produkcji kraju: zakłady budowy maszyn, przemysłu elektrotechnicznego, precyzyjnego, elektronicznej techniki obliczeniowej, przemysłu chemicznego, w tym farmakologicznego, włókienniczego, odzieżowego, skórzanego, liczne fabryki środków spożywczych, przemysłu poligraficznego, czarnej metalurgii, tytoniowego i innych. Dumą miasta są piękne parki i tereny zielone, zajmujące (bez Witoszy) ok. 8000 ha. Największy, Park Swobody, zajmuje ok. 3600 ha.

Atrakcje turystyczne Sofii
Największe atrakcje turystyczne w stolicy Bułgarii - Sofii

Na podstawie wykopalisk dokonanych w Kotlinie Sofijskiej wiek stolicy Bułgarii ocenia się na 5 tys. lat. W dzielnicy Geo Milew znaleziono budowlę na palach, kamienne bloki, naczynia gliniane z ornamentami z okresu neolitu. W rejonie placu Deveti Septemvri odkryto przedmioty z równie bogatą ornamentacją sprzed 3 tys. lat p.n.e.

Przez kilkanaście lat prowadzono intensywne prace nad rekonstrukcją centrum miasta, zbudowano nowe gmachy, dokonano restauracji wielu zabytków, również budowę nowego centralnego dworca kolejowego i metra.

Współrzędne geograficzne Sofia
Latitude: N 42° 41’ 52" (42.6977082), Longitude: E 23° 19’ 19" (23.3218675)

Sofia na forum

  • ania z sofii
    ania z sofii

    W podziemnych przejściach w centrum miasta wkomponowano nowo odkryte fragmenty rzymskich budowli. Za hotelem Bałkan znajduje się najstarszy zabytek miasta cerkiew Św. Georgi z IV w n.e. z cenymi freskami z XI-XV w. Obok pozostałości inych rzymskich obiektów. Na środku placu średniowieczna cerkiew Sweta Nadelja miejsce zamachu na cara Borysa III w 1925 r. Resztki murów obronych i okrągłą basztę rzymską zobaczyć można przy ul. IskSr, róg ul. Josif Exarch. oraz obok hali targowej (bul. Ch. Smirnenski). Na najwyższym miejscu w mieście wznosi się bazylika iw. Zofii (z ok. VI w.). We wczesnych latach chrześcijaństwa stał tutaj kościółek z cenymi mozaikami. Po jego zniszczeniu powstaje nowy. ponownie zburzony przez Hunów. Za czasów panowania cesarza Justyniana zbudowano świątynię, której kształt zachowano do dzisiaj (odbudowana po dwóch trzęsieniach ziemi). W podziemiach bazyliki znajdują się wspaniałe mozaiki z poprzednich kościołów oraz stare grobowce. Ciekawe są także zachowane dwa meczety: Bujuk Dżamija z XV w., w którym znajduje się obecnie Muzeum Archeologiczne. oraz Banja Basza Dżamija (z XVI w.), który stoi obok hal targowych.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]