Sliwen

Sliwen leży u stóp Starej Płaniny, we wschodniej części Niziny Trackiej, na tle bukowych lasów, zielonych hal i modrych skał Starej Płaniny. Zwano je niegdyś Miastem Stu Wojwodów ze względu na niepokorny charakter mieszkańców, którzy woleli uciekać w góry i walczyć jako hajducy, aby tylko uniknąć losu tych, co zostali uznani za raję i wiedli życie całkowicie zależne od tureckich bejów.

Miasto znane było już w okresie panowania Rzymian. Za czasów panowania Turków istniała tutaj silna twierdza. Sliwen jest centrum przemysłu tekstylnego. Założono tu pierwszą w Bułgarii fabrykę włókienniczą. Sławę swą jako ośrodka włókienniczego zawdzięcza dziś miasto nowoczesnym zakładom wyrobu materiałów wełnianych im. Georgi Dymitrowa.

Pomnik w Centrum Sliven
Pomnik w Centrum Sliven
Jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Sliven.

Miasto jest dobrze rozwinięte pod względem gospodarczym i kulturalnym. W 1834 r. W 1860 r. założono w tym mieście dom kultury Zora, który spowodował rozwój teatru miejscowego, amatorskiej opery, muzeum, orkiestry symfonicznej. Sliwen to też dobry punkt wypadowy do wędrówek po okolicznych górach, niestety trochę niedoceniany przez turystów.

Co warto zwiedzić w Sliwen
Sliwen to bardzo oryginalne miasto pełne ciekawostek kulturalnych, przyrodniczych stanowiących wspaniałą atrakcje dla turystów.

Współrzędne geograficzne Sliwen
Latitude: N 42° 40’ 54" (42.6816536), Longitude: E 26° 19’ 22" (26.3228685)

Sliwen na forum

  • Brak rozmów na temat Sliwen.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]