Ruse

Ruse to czwarte co do wielkości miasto Bułgarii po Sofii, Płowdiwie i Warnie, jest względnie nowocześnie zbudowane przez Turków na miejscu starego rzymskiego miasta Seksaginta Prista. Turcy nazwali to miasto Ruszczuk, lecz ludność chrześcijańska nazywa je albo Czerwen, albo Ruse co zresztą znaczy to samo. W ciągu ostatnich lat swego panowania Turcy zwracają na Ruse baczną uwagę - jest to ważna twierdza strategiczna, a później wielki ośrodek gospodarczy i handlowy. Przyczynia się do tego bardzo regularna żegluga po Dolnym Dunaju i otwarta w 1864-1866 roku kolej Ruse - Warna pierwsza kolej żelazna w Imperium Otomańskim. I obecnie przez Ruse przechodzi najkrótsza linia kolejowa, łącząca kraje europejskie z Bliskim Wschodem. A wybudowany za czasów władzy ludowej most na Dunaju (Most Przyjaźni - największy w Europie) przyczynił się do tego, że Ruse stało się węzłem kolejowym i drogowym o znaczeniu europejskim. Wszystko to przyczynia się do szybkiego rozwoju miasta, które w krótkim czasie stało się jednym z ośrodków gospodarczych, przemysłowych i kulturalnych północno-wschodniej części kraju.

Wzdłuż malowniczego, wysokiego brzegu Dunaju ciągnie się szeroki bulwar, z którego roztacza się piękny widok. Jeśli się trafi okazja warto zwiedzić schronisko rybackie Prista. Ale żaden długoletni mieszkaniec miasta Ruse nie wybaczyłby turyście, który nie zwiedziłby parku Lipnika. Park stanowi dumę miasta. Są w nim schroniska turystyczne i domy wypoczynkowe, jest doskonały hotel i restauracja.
Na dworzec kolejowy ludzie udają się zwykle wtedy, kiedy mają zamiar podróżować. Międzynarodowy dworzec kolejowy w Ruse zasługuje na to, aby go obejrzeć nawet wtedy, kiedy nie ma się zamiaru nigdzie jechać pociągiem. Zwiedzania Mostu Przyjaźni też nie należy uważać za stratę czasu.

Ruse
Ruse
Ruse to miasto leżące w północno-wschodniej Bułgarii, nad rzeką Dunaj, piąte pod względem liczby mieszkańców w kraju, liczące blisko 200 tysięcy mieszkańców, jest stolicą obwodu

Specjalistom w dziedzinie rolnictwa poradzilibyśmy, aby zajechali do miejscowości Obrazcow Czyflik. Jest to nowoczesna stacja doświadczalna genetyki, selekcji i produkcji nasion, w której jest wiele do zobaczenia. Kto zaś dysponuje dostatecznym czasem, aby przejechać dodatkowo 20 kilometrów, powinien koniecznie skoczyć do wsi Iwanowo. W stromych skałach wzdłuż małej rzeczki Rusenski Łom wykute są cerkiewki, kaplice i cele, których ciekawe malowidła ścienne mówią o dawno minionych czasach XIII i XIV wieku. Turysta może tu jeszcze głębiej spojrzeć w przeszłość na przykład do II czy IV wieku! Lecz w tym celu trzeba przejechać już nie 20 ale 65 kilometrów, aby dojechać do ... rzymskiego miasta Abritus.

Co trzeba zobaczyć w Ruse
Kilka najważniejszych atrakcji turystycznych jakie koniecznie trzeba zobaczyć zwiedzając Ruse w Bułgarii, centrum miasta deptaki i promenady wypełnione ogródkami restauracji, Regionalne Muzeum Historii i inne

Współrzędne geograficzne Ruse
Latitude: N 43° 50’ 08" (43.8355713), Longitude: E 25° 57’ 56" (25.9656554)

Ruse na forum

  • radosaw
    radosaw

    Bardzo ciekawe miejsce w tej części europy, duże dynamicznie rozwijające się jedno z większych w Bułgari. Dużo mlodzierzy w wieku studenckim, jest gdzie się zabawić i dobrze poszaleć no i przede wszystkim nie jest drogo porównując do dużych miast europy. Ruwniez chyba jedno z ciekawszych miejsc Bułgari pod względem turystycznym, długie i wysokie klify atrakcyjne plaże, gwarantowana pogodą czego chcieć więcej? aha i jeśli jesteś studentem to do Ruse najlepiej dostać się chyba pociągiem, wychodzi zdecydowanie najtaniej, ewentualnie można jechać autokarem ale komfort chyba bez porównania..

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]