Wybrzeże Morza Czarnego

Największy ruch turystyczny w Bułgarii koncentruje się na niewielkim obszarze - na wybrzeżu Morza Czarnego. W sezonie urlopowym od maja do września na lotniskach w Warnie i Burgas trwa ogromne ożywienie - turyści przesiadają się z samolotów do autokarów, które zawożą ich do wcześniej zarezerwowanych hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Co roku przyjeżdżają setki tysięcy amatorów długich piaszczystych plaż w Słonecznym Brzegu, Złotych Piaskach i Ałbenie - trzech najważniejszych kąpieliskach nad Morzem Czarnym. Są to jednak miejscowości wybudowane wyłącznie na potrzeby turystów, aby poznać prawdziwe oblicze Bułgarii, należy się udać w głąb kraju. Na omawianym odcinku wybrzeża istnieje rozwinięta infrastruktura turystyczna, która w wielu innych regionach znajduje się jeszcze w powijakach. Kąpiele morskie i słoneczne, spacery, sporty wodne i słodkie lenistwo to główne zajęcie turystów nad Morzem Czarnym. Łagodnie opadające do morza piaszczyste plaże i korzystne ceny sprawiają, że jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi. Oprócz skromnych, ale zapewniających podstawowe wygody kwater można tu znaleźć hotele o najwyższym standardzie. Podobnie zróżnicowana jest oferta gastronomiczna.

Wypoczynek nad morzem nie musi oznaczać zatłoczonych plaż i panującego na nich gwaru. Oprócz dużych miejscowości wypoczynkowych, są i zaciszne zakątki, które przypadną do gustu zarówno tym poszukującym bazy na kilkudniowe wycieczki, jak i tym zainteresowanym wypoczynkiem w jednym miejscu. Na plażach na północ od Złotych Piasków i Ałbeny nie spotyka się wielu ludzi. Minusem jest to, że oprócz kempingów, brakuje tam infrastruktury turystycznej, choć powoli zaczyna się to zmieniać. Zupełnie zwyczajne nadmorskie miasteczko Bałczik zapewnia miłą odmianę od turystycznych enklaw, ale nie można tam liczyć na duży wybór hoteli i kwater. Największym miastem nad Morzem Czarnym jest Warna, ale choć stanowi ona atrakcyjny cel wycieczek dzięki sklepom, muzeom i Parkowi Nadmorskiemu, nie jest jednak miejscem, gdzie chciałoby się spędzić cały urlop.

Podobnie wygląda sytuacja w rejonie między Warną a Burgas. Mimo że zarówno Słoneczny Brzeg, jak i wiele innych plaż zachęca do kąpieli, brakuje bazy turystycznej na odpowiednim poziomie. Cennym zabytkiem architektury i kultury jest starówka w Nesebyrze, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto awansowało dzięki temu do po¬zycji jednego z najpopularniejszych miejsc nad Morzem Czarnym, nic więc dziwnego, że w lecie jest oblegane przez turystów.

IP:54.145.161.33, host: ec2-54-145-161-33.compute-1.amazonaws.com

Newsletter
© 2009-2015 sql 9