Waluta

Jednostką walutową Republiki Bułgarii jest lew (BGL, lw, 1 lew = 100 stotinek). Obcokrajowcy mogą wywozić i wwozić bułgarskie banknoty i monety pozostające w danym czasie w obiegu do kwoty nie większej niż 10 000 lw. Wyższe sumy można przewozić wyłącznie za zezwoleniem BNB (Bułgarskiego Banku Narodowego), które zachowuje ważność przez 90 dni od daty wydania. Przy wwozie i wywozie waluty w wysokości do 1000 USD i kosztowności w ilości zwyczajowo przyjętej nie trzeba wypełniać deklaracji celnej. Zabroniony jest wywóz monet złotych, srebrnych i platynowych, jak również wywóz monet o wartości historycznej, archeologicznej, artystycznej i numizmatycznej.

Kantory znajdują się w większości miast. Wymianę walut prowadzi również przeważająca część banków. Warto pamiętać, że kantory muszą na wymianie zarobić, więc lepiej uważać na "najkorzystniejsze" kursy, bo łatwo na tym stracić.

Bankomatów jest coraz więcej i nie ma problemu z ich znalezieniem w centrach miast. Odradzamy natomiast wymianę pieniędzy u ulicznych cinkciarzy, chociaż czasami kurs przez nich proponowany może wydawać się korzystny.

W podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro. Na pewno nie opłaca się kupować lewów w Polsce ich kurs u nas znacznie przewyższa realną wartość bułgarskiej waluty.

Waluta na forum

  • Brak rozmów na temat Waluta.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]