Pogoda i klimat

Klimat w Bułgarii jest umiarkowany, suchy, ciepły, nad morzem podzwrotnikowy, kontynentalny. Chłodne wiatry z północy zatrzymuje skutecznie Stara Płanina. Klimat ten stwarza sprzyjające warunki do wypoczynku. Średnia temperatura lata wynosi powyżej 20 stopni C, a średnia temperatura roku ok. 13 st C. Średnia suma roczna opadów od 450 mm na północy, do 1200 mm w terenach górskich.

W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia roczna temperatura to 12°C, przy czym średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 2°C na południu i nad Morzem Czarnym do ok. -3°C na północy i -6°C w górach, natomiast średnia temperatura w lipcu od poniżej 18°C w górach do 23°C na północy i nad morzem do ok. 25°C w części środkowej i południowej. Średnia roczna suma opadów waha się od 450-500 mm w Dobrudży i zachodniej części Niziny Trackiej do 1200 mm w górach.

Pogoda i klimat
Pogoda i klimat
Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6 stopni C, do

Nad Morze Czarne najlepiej oczywiście wybierać się latem. Od czerwca do września średnia temperatura wody morskiej wynosi 23 stopni Celsjusza. Temperatura powietrza jest umiarkowana i przyjemna przez cały rok, a ciepłe dni przeważają w okresie letnim.

Średnia temperatura wynosi latem 22 stopnie Celsjusza i ta pora roku składa się zwykle z 90 słonecznych dni. Tak więc jest to najlepszy okres dla turystów, którzy uwielbiają słońce, morze i gorący piasek.

Lato jest także doskonałym okresem do wędrówek górskimi, nie zatłoczonymi szlakami. Łatwo wtedy o stosunkowo tanie owoce (melony, arbuzy, brzoskwinie, śliwy) i nietrudno o nocleg.

Czyni to także klimat:
Średnie temperatury wody i powietrza

MAJ
temperatura wody: 15,5 °C
temperatura powietrza: 16,5 °C

CZERWIEC
temperatura wody: 20,0 °C
temperatura powietrza: 21,6 °C

LIPIEC
temperatura wody: 24,2 °C
temperatura powietrza: 23,9 °C

SIERPIEŃ
temperatura wody: 24,4 °C
temperatura powietrza: 23,6 °C

WRZESIEŃ
temperatura wody: 21,9 °C
temperatura powietrza: 20,1 °C

PAŹDZIERNIK
temperatura wody: 16,9 °C
temperatura powietrza: 14,1 °C

Pogoda i klimat na forum

  • roksana
    roksana

    Pogoda w Bułgari w sezonie jest o wiele bardziej stabilna niż w Polsce, zdarzają się opady i dni deszczowe, ale deszcz jest raczej przelotny a nie tak jak u nas w Polsce jak zacznie padać to pada cały dzień albo nawet kilka kolejnych dni, więc jak się trafi deszcze w pierwszy dzień urlopu to można cały urlop spędzić w deszczu. W Bułgari natomiast opady mają charakter raczej przejściowy i gwałtowny np. burze intensywne ale nie trwają dłużej niż 15-30 minut. Po kolejnych 30 minutach śladu nie ma po deszczu...

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]