Plaże

Bułgarskie wybrzeże obfituje w piękne i szerokie plaże, które łącznie zajmują ok. 130 km z 378 km całej linii brzegowej. Najdalej na północ wysunięta jest wioska Durankułak, na południe Rezowo. Najdłuższą plażą jest Kamczija-Szkorpiłowci - 12 km. Plaże są szerokie i pokryte drobnym, białym lub żółtym piaskiem, który dał nazwę kilku miejscom, np. kurortowi Złote Piaski.

Wzdłuż wybrzeża leży siedem małych wysp, z czego cztery koło Sozopolu. Ciągną się od granicy z Rumunią (od Durankułak), ze skalistą broszą półwyspu Kaliakra, białymi skałami Bałcziku. wzdłuż morza, przez nowoczesne kurorty, przeskakują malownicze ujścia rzek Kamczija. Hadżijska Reka. Ropotamo, Welekg. aż do Rezowa, miejscowości na granicy tureckiej. Naturalną osłonę przed północno-zachodnimi wiatrami tworzą wzdłuż wybrzeża zalesione wyżyny, miejscami skaliste, łagodnie schodzące ku morzu. W rejonie Warna - Złote Piaski osłonę taką stanowi Frangensko Płato, na północ od Słonecznego Brzegu - Kamczijska i Eminska Płanina.

Plaże
Plaże
Bułgarskie plaże należą do jednych z atrakcyjniejszych w Europie. Słoneczne, szerokie z łatwym dostępem wysoką temperaturą wody oraz praktycznie bezdeszczową pogodą stanowią idealne miejsce na

Północne i południowe odcinki wybrzeża różnią się znacznie od siebie. Na północy tafla jest spokojna, plaże są szerokie i łagodnie schodzą w morze, wody przybrzeżne są płytkie, brzegi zalesione, a dodatkową atrakcję stanowią źródła mineralne. Południowe wybrzeże jest bardziej dzikie, plaże są otoczone stromymi wydmami, a malownicze zatoczki skrywaj ą się między skałami. Długie i jednolite wybrzeże północne kończy się na łańcuchu Bałkanów (Starej Płaniny), wybrzeże południowe natomiast ograniczaj ą góry Strandża.

Dzięki wpływowi morza klimat wybrzeża jest łagodny i przyjemny. Na Morzu Czarnym nie występują pływy ani mgły, które mogą zakłócić plażowanie. Średnia temperatura wody od czerwca do września wynosi 23 °C. Ze względu na dużą bezwładność cieplną wody nagrzewaj ą się najsilniej nie w lipcu, który jest najgorętszym miesiącem na lądzie, lecz w sierpniu, kiedy to ich temperatura sięga 27-29°C. Ogrzana woda zatrzymuje ciepło i dzięki jej wpływowi jesień pozostaje wciąż ciepła i słoneczna. W maju i wrześniu jest ponad 240 godzin słońca, a w lipcu i sierpniu -ponad 300.

Średnie temperatury latem wahają się w granicach 23-27°C. W najgorętszym okresie (lipiec - sierpień) średnia temperatura powietrza na wybrzeżu osiąga 22,8°C, podczas gdy w Nicei - 23,2°C, Genui i Livorno -24,4°C, w Ankonie - 25,7°C, a w Biarritz - 19°C. Bułgarskie wybrzeże jest więc chłodniejsze od brzegów włoskich, a zdecydowanie cieplejsze od atlantyckich wybrzeży Francji, leżących na tej samej szerokości geograficznej - temperatura, jaka tu panuje, jest dla człowieka wprost idealna. Ponadto brzegi bułgarskie maj ą ekspozycję wschodnią, co pozwala cieszyć się pierwszymi promieniami słońca rano.

Morze Czarne praktycznie nigdy nie zamarza. Jedynie przy północno-zachodnich wybrzeżach pojawia się czasem pokrywa lodowa, na południu zaś ostatni raz notowano lód w 1929 r.

Wybrzeże Bułgarii łączy czar morza, które wdziera się w ukryte zatoczki i na złote plaże, z bałkańskimi wzgórzami, pokrytymi winnicami i sadami, które sięgają w głąb toni palcami przylądków i półwyspów.

Plaże na forum

  • Waldemar
    Waldemar

    Kiedyś będąc właśnie na wakacjach w Bułgarii na jednej z tamtejszych plaż w Burgas byłem światkiem przezabawnego dowcipu coś w ten deseń http://www.smiesznefilmy.net/dowcip-z-bikini Obok nas plażowała jakaś grupa chyba studentów, ciągłe imprezy i zabawny a gdy jedna z koleżanek chciała odespać poprzednią pewnie zawaloną noc, ci zrobili jej dowcip z bikini. Ogólnie spędzam urlop albo nad morzem w Polsce albo nad morzem w Bułgarii i muszę wam powiedzieć że tam jakoś ludzie są bardziej przyjaźnie nastawieni. Mają większe poczucie humoru, i nie wstydzą się nagości. Niektóre turystki w ogóle opalają się bez górnej części stroju kąpielowego, i jakoś nikt z tego powodu nie robi sensacji, nikt nie pokazuje palcem czy nie zwraca uwagi.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]