Muzyka tradycyjna

Cechą charakterystyczną bułgarskiej muzyki ludowej jest specyficzny, niesymetryczny rytm, który sprawia, iż dla przeciętnego polskiego ucha jej melodie wydają się bardzo skomplikowane. Użycie swoistych instrumentów (kawał, będący rodzajem klarnetu, dudy i trzy lub czterostrunowe skrzypce) nadaje bułgarskiej muzyce ludowej charakterystyczne, łatwo rozpoznawalne brzmienie. Ważna jest także technika śpiewania (gardłem, a nie przeponą), która sprawia, iż bułgarskie głosy są tak niepowtarzalne.

Bułgarska muzyka ludowa i instrumenty muzyczne z tego kraju należą do najciekawszych zjawisk kulturowych Europy. Każda kraina Bułgarii ma swój własny zestaw instrumentów, melodii i technik wykonawczych, ale wszystkie one pochodzą z tygla muzycznej kultury Orientu, w szczególności Persji i Arabii. Wpływy te przywędrowały do Bułgarii poprzez Turcję i zostały rozmaicie i w wielu wypadkach bardzo oryginalnie przetworzone.

Muzyka Bułgarii od lat pozostaje w centrum zainteresowania zarówno badaczy folkloru, jak i muzyków jazzowych i eksperymentalnych. Zainteresowanie to jest spowodowane niezwykłym ornamentalizmem muzyki Bułgarii i nieregularną rytmiką. Bułgarska muzyka ludowa jest badana i wykładana na Akademii Muzycznej w Płowdiwie.

Muzyka tradycyjna na forum

  • Brak rozmów na temat Muzyka tradycyjna.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]