Morze Czarne

Morze Czarne jest niewielkim akwenem zamkniętym pomiędzy Europą a Azją. Na zachodzie omywa wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego, na północy - równiny ukraińskie, na wschodzie góry Kaukazu, a na południu półwysep Azji Mniejszej. Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - nawet jeśli nie dopisuje w głębi kraju, na wybrzeżu i tak jest ciepło. Gdy latem 2005 r. ulewy skutecznie popsuły pogodę w Sofii, Wielkim Tyrnowie czy Płowdiwie, nad Morzem Czarnym zawsze było słonecznie i ciepło.

Stanowiące naturalną wschodnią granicę Bułgarii, morze ma stosunkowo niedużą powierzchnię: 413 488 km2. Ze wschodu na zachód rozciąga się na 1130 km, a największa rozpiętość z północy na południe wynosi 611 km. Cieśnina Kerczeńska łączy je z Morzem Azowskim, a Bosfor z morzem Marmara. Za pośrednictwem Dardaneli łączy się z Morzem Śródziemnym, a za dalekim pośrednictwem Gibraltaru z Atlantykiem.

Turystyczne regiony
Turystyczne regiony
Bułgarskie wybrzeże jest więc chłodniejsze od brzegów włoskich, a zdecydowanie cieplejsze od atlantyckich wybrzeży Francji, leżących na tej samej szerokości geograficznej - temperatura, jaka tu

Kto i kiedy nazwał je Czarnym Morzem nie wiadomo. Nazwa najzupełniej nieodpowiednia. Pewien znany dziennikarz bułgarski starał się zaprzeczyć tej nazwie twierdząc że Nie czarne, lecz czarowne! jednak stwierdził jednak tylko fakt dokonany. Dlatego, że czarownym zrobili je już inżynierowie i architekci, budowniczowie. Północne i południowe odcinki wybrzeża różnią się znacznie od siebie. Na północy tafla jest spokojna, plaże są szerokie i łagodnie schodzą w morze, wody przybrzeżne są płytkie, brzegi zalesione, a dodatkową atrakcję stanowią źródła mineralne. Południowe wybrzeże jest bardziej dzikie, plaże są otoczone stromymi wydmami, a malownicze zatoczki skrywają się między skałami. Długie i jednolite wybrzeże północne kończy się na łańcuchu Bałkanów (Starej Płaniny), wybrzeże południowe natomiast ograniczają góry Strandża.

Morze Czarne stanowi naturalną wschodnią granicę Bułgarii.
- obszar 413 488 km kw
- największa długość 1130 km
- największa szerokość 611 km
- średnia głębokość 1650 m
- zasolenie słabe (18 pro mil)
- przezroczystość znaczna (do 16-20 m)
- temperatura wody średnio 23stC w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu,
- wyspy małe, w liczbie 7, 4 z nich znajdują się naprzeciwko bułgarskiego miasta Sozopol,
- flora bogata, lecz fauna raczej skąpa. 1500 rodzajów organizmów żywych, w tym 180 rodzajów ryb, ale zaledwie 60 rodzajów posiada znaczenie gospodarcze,
- woda zawiera sole potasowe i wapniowe, magnezowe i chlorowe, bromowe, siarczany i dwuwęglany, które działają dobrze na organizm ludzki, klimat na wybrzeżu bułgarskim przyjemny, ciepły, łagodny. Bez przypływów i odpływów i prawie bez mgły.

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego różni się od okręgów czarnomorskich innych krajów, położonych nad tym morzem. Wybrzeże (zachodni brzeg Morza Czarnego) w odróżnieniu od brzegów wschodniego i południowego, posiada o wiele mniej rozwiniętą linię, jest za to wysokie i malownicze. Lesiste rozgałęzienia Gór Bałkańskich i Strandży, trwałe kultury winnic i sadów oraz inna roślinność sprawiają, że okolica obfituje we wspaniałą zieleń i dlatego słusznie nazywają ją Bułgarską Riwierą. Wzdłuż całej prawie linii brzegu, jak okiem sięgnąć rozpościera się drobniutki piasek, a morze jest czyste i płytkie te właśnie atuty w połączeniu z idealną pogodą przyciągają co roku do Bułgarii miliony turystów z całego świata.

Wypoczynek nad morzem Czarnym nie musi jednak oznaczać zatłoczonych plaż i panującego na nich gwaru. Oprócz dużych miejscowości wypoczynkowych, są i zaciszne zakątki, które przypadną do gustu zarówno tym poszukującym bazy na kilkudniowe wycieczki, jak i tym zainteresowanym wypoczynkiem w jednym miejscu. Na plażach na północ od Złotych Piasków i Albeny nie spotyka się wielu ludzi. Minusem jest to, że oprócz kempingów, brakuje tam infrastruktury turystycznej, choć powoli zaczyna się to zmieniać. Zupełnie zwyczajne nadmorskie miasteczko Bałczik zapewnia miłą odmianę od turystycznych enklaw, ale nie można tam liczyć na duży wybór hoteli i kwater. Największym miastem nad Morzem Czarnym jest Warna, ale choć stanowi ona atrakcyjny cel wycieczek dzięki sklepom, muzeom i Parkowi Nadmorskiemu, nie jest jednak miejscem, gdzie chciałoby się spędzić cały urlop.

Podobnie wygląda sytuacja w rejonie między Warną a Burgas. Mimo że zarówno Słoneczny Brzeg, jak i wiele innych plaż zachęca do kąpieli, brakuje bazy turystycznej na odpowiednim poziomie. Cennym zabytkiem architektury i kultury jest starówka w Nesebyrze, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Miasto awansowało dzięki temu do pozycji jednego z najpopularniejszych miejsc nad Morzem Czarnym, nic więc dziwnego, że w lecie jest oblegane przez turystów.

Morze Czarne na forum

  • Kamil
    Kamil

    Chodze do szkoły podstawowej(5 klasa).Mamy kolonie z panią,która prowadzi w-f.Ustalona zostałą cena,hotel,wybrzeże.Wszystko w jak najlepszym porządku.Zapowiada się wspaniale.Koszt wyjazdu=1490zł,hotel z dużym basenem (oczywiście na świeżym powietrzu),hotel piękny z 4 łóżkami,3 posiłki dzienie + darmowe picie przez cały dzień i noc(soki,wody,herbaty,gorące czekolady i zimne koktajle).Do maja trzeba wpłacać po fragmencie pieniędzy do pani kase.Nie wiem czy jechać czy nie...Zastanawiam się.Wszyscy mnie przekonują do wyjazdu ale sama niejestem pewna decyzji.Podoba mi się wszystko.Basen będzie codzienie różne dyskoteki konkursy mody.Jak moge z tego zrezygnować,niemoge!.Wszystkim dzieciakom,młodzieży i nietylko im życze takich wakacji.Ja wyjeżdzam w lipcu i strasznie się cieszę.Czytałam na różnych forach itp. dowiedziałam sie jak najlepszych rzeczy o Bułgari dosłownie jade do słonecznego brzegu.POLECAM!Licze że będzie fajnie i ważne że ciepła i czysta woda w czarnym morzu a nie to co nad naszym zimnym,nieczystym morzem Bałtyckiem.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]