Kuchnia

Kuchnia bułgarska jest kuchnią bałkańską, w której wiele potraw jest wspólnych dla wszystkich narodów zamieszkujących Półwysep, często noszą nawet one podobnie brzmiące nazwy, najczęściej pochodzenia tureckiego lub greckiego. W kuchni bułgarskiej wykorzystuje się dużo warzyw, służących przede wszystkim do sporządzania smacznych sałatek i surówek.

Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia szopska sałata, którą można zamówić w większości restauracji w Bułgarii. W kuchni bułgarskiej raczej nieczęsto występują potrawy mączne, a już nie do pomyślenia trudne do przełknięcia jest dla Bułgara gotowane ciasto w rodzaju naszych pierogów. Podstawowe dania nigdy nie mają słodkiego smaku (a więc nie uświadczy się tu potraw typu knedle, nie daj Boże, pierogi z jabłkami lub truskawkami), za to desery bywają nader pomysłowe. Bułgarzy zjadają bardzo dużo chleba, podawanego praktycznie do wszystkich dań. Mają także swój, sposób jedzenia chleba: nie trzymają całej kromki w dłoni, lecz kładą obok talerza na serwetce i ułamują po kawałku.

Podobnie jak w innych krajach Półwyspu Bałkańskiego, które pozostawały pod gastronomicznymi wpływami Turcji, w Bułgarii znajdziemy ogromny wybór interesujących przekąsek, które z powodzeniem zastąpią posiłek. W większych miastach restauracje, kawiarnie i fast foody napotkamy na każdej ulicy, natomiast na wybrzeżu nawet w małych wioskach są nie wielkie kafejki typu bistra, w których można coś przegryźć. Solidny, trzydaniowy posiłek nie powinien kosztować więcej niż 5-10 l w. Godne polecenia są restauracje szybko się rozwijającej sieci Happy, typu fast food, o niewysokich cenach i menu, które zawiera też dania kuchni bułgarskiej. Amatorzy plastikowego jedzenia znajdą w Sofii, Warnie i Burgas bary McDonald's. Jeśli ktoś zamierza sam gotować, to zapasy żywności: warzywa, mięso, ser, ryby, uzupełni na bazarach lub w sklepach warzywnych.

Czego warto spróbować?
Przebywając w Bułgarii, warto skosztować typowych dla regionu potraw i napojów. Ajran znany także jako mytenica, zsiadłe mleko (jogurt) rozmącone z zimną wodą, czasem także lekko solone; doskonały napój do słodkich bułek. Baklawa to bardzo słodkie ciastko przygotowywane, podobnie jak banica, z cienkich kawałków ciasta, pomiędzy które kładzie się nadzienie z potłuczonych orzechów, nasycone gęstym syropem; doskonałe do kawy. Banica przepyszny smakołyk przygotowywany z cienkiego ciasta pomazanego tłuszczem i przekładanego różnorakim nadzieniem, najczęściej białym, słonym serem typu feta (banica sys sirene), ale także siekanym porem, czy też podawany na słodko z dynią. Bobowa czorba gęsta zupa grochowa o bardzo oryginalnym smaku uzyskiwanym dzięki stosowaniu przyprawy o nazwie dżo-dżen (kędzierzawiec). Boża - gęsty, słodkawy napój przyrządzony z lekko sfermentowanej pszenicy, sprzedawany praktycznie na każdym kroku.

Kuchnia na forum

  • Arek
    Arek

    Ja wole Kebab Hajduszki to pokrojone na kawałki mięso jagnięce smaży się na gorącym tłuszczu wraz z drobno pokrojoną cebulą. Zasmaża się lekko, dodaje pomidory i smaży dalej. Dodaje się mąkę, sól, czosnek w ząbkach, pieprz i zalewa wszystko rosołem lub wodą. Gdy mięso zmięknie, dodaje się odzielnie uprzednio przesmażone kartofle, świeże grzyby, ostrą paprykę, pomidory i piecze dalej. Przed podaniem posypuje się po wierzchu drobno posiekaną pietruszkę zieloną i liśćmi mięty.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]