Krajobraz

Bułgaria posiada niezwykle urozmaicony krajobraz. Górskie łańcuchy Riły i Pirinu przypominające Alpy, Rodopy, urodzajne ziemie Niziny Naddunajskiej, wyżyny Łudogorie i Dobrudży na północy, piękne pasmo legendarnego Bałkanu zwanego także Stara Płanina, na południu bogate ziemie Niziny Trackiej, nad Morzem Czarnym szerokie, czyste plaże składają się na ten piękny, słoneczny kraj.

Bułgaria może się w pełni szczycić osiągnięciami turystyki, która jest wysoko cenionym źródłem dochodu narodowego. Na wysokim poziomie zorganizowana baza hotelowa, schroniska, motele, kwatery prywatne. Najlepiej zagospodarowano oczywiście pas wybrzeża. Istnieją rozmaite sposoby dotarcia z Polski do Bułgarii, włączając w to loty czarterowe, podróż przez Ukrainę i Rumunię czy też przejazd pociągiem, który nie tylko dowiezie nas na miejsce, ale pozwoli również pobieżnie zapoznać się mijanymi po drodze regionami. Największy ruch turystyczny w Bułgarii koncentruje się na niewielkim obszarze - na wybrzeżu Morza Czarnego. W sezonie urlopowym od maja do września na lotniskach w Warnie i Burgas trwa ogromne ożywienie - turyści przesiadają się z samolotów do autokarów, które zawożą ich do wcześniej zarezerwowanych hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Co roku przyjeżdżają setki tysięcy amatorów długich piaszczystych plaż w Słonecznym Brzegu, Złotych Piaskach i Albenie - trzech najważniejszych kąpieliskach nad Morzem Czarnym. Są to jednak miejscowości wybudowane wyłącznie na potrzeby turystów, aby poznać prawdziwe oblicze Bułgarii, należy się udać w głąb kraju. Na omawianym odcinku wybrzeża istnieje rozwinięta infrastruktura turystyczna, która w wielu innych regionach znajduje się jeszcze w powijakach. Kąpiele morskie i słoneczne, spacery, sporty wodne i słodkie lenistwo to główne zajęcie turystów nad Morzem Czarnym. Łagodnie opadające do morza piaszczyste plaże i korzystne ceny sprawiają, że jest to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi. Oprócz skromnych, ale zapewniających podstawowe wygody kwater można tu znaleźć hotele o najwyższym standardzie. Podobnie zróżnicowana jest oferta gastronomiczna.

Krajobraz Bułgarii
Krajobraz Bułgarii
Bułgaria to kraj kontrastów, widać to na zdjęciach prezentujących szeroki plan. Często bywa że wysokie i strome pasmo górskie schodzi bezpośrednio do wód Morza Czarnego.

Jednak Bułgaria to nie tylko Morze Czarne, to również przepiękne rzeki. Najdłuższe z nich to Dunaj (471km w granicach Bułgarii), Iskyr (368km), Tundża (349km), Marica (321km) i Osym (314km). Na wielu rzekach zbudowano zapory, zbiorniki (ponad 2000km) i elektrownie. Największy zbiornik retencyjny na rzece Iskyr zajmuje powierzchnię 30 km2. Ponad dwa tysiące stacji pomp dostarcza wodę do nawadniania ok. 100 000 ha ziemi uprawnej. Z nielicznych jezior największe to jezioro Burgaskie i Warneńskie.

Trzecią część obszaru Bułgarii zajmują lasy, w większości liściaste (buk, dąb). Flora i fauna tego kraju jest bardzo bogata ponad 3000 gatunków roślin i 13tys. gatunków różnych zwierząt.

Krajobraz na forum

  • jarek i barbara
    jarek i barbara

    Warto tam pojechać choćby dla przepięknym krajobrazów jakie spotkać można niemal na każdym kroku, przepiękną doliną wspaniałe góry i niebywałe piękne morze cudowne wschód i zachód słońca to wszystko sprawia że wracam tam co roku.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]