Komunikacja publiczna

W Bułgarii najlepszym i najwygodniejszym środkiem transportu na krótszych trasach jest autobus. Sofia posiada bardzo dobre połączenia ze wszystkimi większymi miastami w całym kraju, skąd można dotrzeć do pomniejszych miasteczek i osiedli w każdym regionie. Pociągi nadają się na podróże raczej na dłuższych trasach, np. ze stolicy na wybrzeże czarnomorskie. Na trasach krótszych jeżdżą głównie pociągi osobowe, niestety bardzo wolne.

Autobusy
To najlepszy środek transportu od czasu, gdy kilka firm prywatnych przejęło transport autobusowy z rąk państwa. Autobusy łączą wszystkie większe i ważniejsze miasta w kraju, a na ważnych liniach, np. latem między Sofią a wybrzeżem, jest kilka kursów dziennie. Sofia ma połączenia głównie z Warną i Burgas, a także z takimi miastami, jak Ruse. Dworce autobusowe w Sofii i Ruse znajdują się obok stacji kolejowych. Koszty podróży autobusem rzadko są wyższe od cen biletów na przejazdy koleją.
W większych miastach całego kraju działaj ą prze woźnicy prywatni, którzy oferuj ą dojazd autobusami bądź mikrobusami do osiedli w regionie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że standard podróży na takich trasach będzie niestety niższy, zwłaszcza na prowincji, a autobusy nie olśnią nikogo wnętrzem ani wyposażeniem.

Alternatywą mogą być taksówki, z których kierowcami można się porozumieć - najlepiej ustalić trasę i cenę przed rozpoczęciem podróży. Autostop nie jest w Bułgarii szczególnie rozpowszechniony, może się więc zdarzyć, iż okazję będziemy łapać parę godzin, zwłaszcza na mniej uczęszcza nych trasach. Zatrzymują się głównie ludzie młodzi, dla których jest to sposób nawiązania znajomości.

Kolej
To dość dobry sposób dojazdu do wybrzeża (np. z Sofii do Warny lub Burgas) oraz do miast leżących na tej trasie (np. do Karłowa czy Karnobatu), ale niestety na niewiele pociągi się zdadzą np. podczas podróży brzegiem Dunaju czy w Rodopach. Jazda jest tutaj niemożliwa z prostego powodu - brak linii kolejowej. Możemy za to być pewni, że gdzie są szyny, tam składy BDŻ.

Najtańszymi pociągami są "pytni-czeski", które zatrzymują się wszędzie. Ich bezprzedziałowe wagony, pochodzące z byłego ZSRR, trzęsą niezmiernie i wloką się straszliwie Pociąg pośpieszny zatrzymuje się w głównych miastach i połączeniach linii kolejowych. Pierwsza klasa ma 6 siedzeń w przedziale, a druga 8 siedzeń. Najdroższe i najszybsze są ekspresy, które zazwyczaj prowadzą w składzie wagon restauracyjny. Pociągi ekspresowe kursują na trasie Sofia -wybrzeże czarnomorskie, na pozostałych liniach kursuj ą pociągi pośpieszne lub osobowe. Nocne pociągi pośpieszne maj ą wagony sypialne, które jednak w lecie są często pełne.

Pociągi międzynarodowe. Znacznie taniej jest dojechać do granicy (np. Ruse) i tam kupić następny bilet, krajowy. Niestety, zdarza się, że konduktorzy nielegalnie domagają się wykupienia biletu międzynarodowego. Konduktorowi w pociągu pośpiesznym zawsze towarzyszą dwaj funkcjonariusze policji kolejowej - są w stanie wymusić zapłatę za taki bilet. Jeśli wyjeżdżamy międzynarodowym pociągiem do Rumunii, z biletem należy wykupić także miejscówkę, by uniknąć kłopotów z rumuńskimi konduktorami (miejscówki są tam obowiązkowe). Nie jest to wymagane w Bułgarii, Serbii, na Węgrzech ani Słowacji, więc w tych krajach nie ma sensu wydawać pieniędzy. Pociągi jeżdżące z Warny i Burgas do Moskwy i Lwowa są objęte pełną rezerwacją miejsc, jako że prowadzą standardowe rosyjskie wagony sypialne z 4 łóżkami i oficjalnie nie może być w przedziale więcej pasażerów niż miejsc.

Taksówki
Taksówki w Bułgarii są na ogół tańsze niż w Polsce. Zdarzają się jednak wypadki naciągania "naiwnych obcokrajowców". W zasadzie przejazd taksówką w obrębie centrum Sofii nie powinien przekroczyć 5 Iw. Zanim się wsiądzie do samochodu, dobrze jest umówić się z kierowcą na określoną sumę, podając miejsce docelowej jazdy, co pozwoli uniknąć kłopotów przy wysiadaniu.
Należy wsiadać do taksówek, które na szybach mają wywieszoną taryfę.

Własnym samochodem
W Bułgarii honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Przepisy wymagają posiadania "zielonej karty". Władze graniczne dokonują w paszporcie adnotacji odnośnie do samochodu, co zobowiązuje podróżnego do wyjazdu tym samym pojazdem. Wyjazd innym samochodem traktowany jest jak próba dokonania nielegalnego importu pojazdu.
Ubezpieczenia osobowe są obowiązkowe, przy czym uznaje się w Bułgarii polskie polisy. Na granicy można wykupić ubezpieczenie dodatkowe.

Opłaty drogowe: za wjazd samochodem osobowym (10 USD), opłata za przejazd autostradą, pobierana w punkcie kontroli granicznej przy wjeździe. Jeśli zostanie stwierdzone, że przejazd nastąpił inną trasą niż ta, za którą wniesiono opłatę, kierowca powinien dopłacić ewentualną różnicę.

System winet
Obowiązuje on na drogach pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii. Cena za tygodniową winietkę wynosi 5 EUR, za tygodniową 10 EUR, zaś roczna kosztuje 59 EUR. Winietki można kupować na przejściach granicznych przy wjeździe do Bułgarii oraz w wybranych miejscach wewnątrz kraju.

Przepisy ruchu drogowego
W Bułgarii obowiązuj ą międzynarodowe przepisy ruchu drogowego, które praktycznie nie różnią się od obowiązujących w Polsce. Ze względu jednak na żywy temperament mieszkańców tego kraju trzeba się liczyć z klaksonami, gdy nie dość szybko ruszymy po zmianie świateł albo gdy jadący za nami Bułgar zechce nas wyprzedzić.

Komunikacja publiczna na forum

  • Brak rozmów na temat Komunikacja publiczna.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]