Jak dojechać

Udając się z Polski do Bułgarii, można wybrać kilka tras podróży. Decydując się na dojazd przez Rumunię, najlepiej kierować się do Ruse lub Widynia. Można polecić następujące trasy:

1. Warszawa - Rzeszów - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Debreczyn - Oradea - Kluż - Sighisoara - Braszów - Bukareszt - Giurgiu - Ruse.
Chociaż skorzystanie z przejścia w Giurgiu - Ruse jest opcją najkrótszą, w rzeczywistości duży ruch i oczekiwanie na odprawę mogą znacznie wydłużyć czas przejazdu. Przekraczając tu granicę, należy uiścić opłatę za przejazd Mostem Przyjaźni na Dunaju. Nalezy również pamiętać o wykupieniu stosownych winet uprawniających do poruszania się po autostradach. Alternatywą dla przejazdu mostem jest przejazd z Bukaresztu na przejście graniczne Calarasi - Silistra, a dalej przez Dobricz do Warny. Na przejściu tym należy jednak ponieść koszty przeprawy promowej na Dunaju. Niewiele krótsza jest trasa Bukareszt - Cernavoda - Konstanca (Constanfa) - Mangalia - Warna.

Ciekawe trasy
Ciekawe trasy
Ciekawe trasy, w Bułgarii.

2. Warszawa - Lublin - Lwów - Suczawa - Bacau - Slobozia - Fetesti - Cernavoda - Konstanca - Magalia - Durankułak - Warna.
Przy powyższej trasie odradzamy przekraczanie granicy bułgarsko-rumuńskiej przejściem Giurgiu - Ruse ze względu na duży ruch samochodowy i prawdopodobnie długie oczekiwanie w kolejce. Przejazd z Konstancy do Warny czy Burgas będzie dogodniejszy i bardziej malowniczy. Po dotarciu do granicy bułgarskiej w Durankułak można podjąć podróż trasą 10 - Czarnomorską.

3. Warszawa - Rzeszów - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Debreczyn - Oradea - Kluż - Alba Iulia - Hunedoara - Petroszany - Krajowa - Calafat - Widy
Podróżując tą trasą możemy również udać się z Krajowej na południe, do Bechet, gdzie promem przeprawimy się przez Dunaj do miasta Oriachowa w Bułgarii. Wybór podanej trasy jest o tyle korzystny, że pozwala uniknąć męczącego oczekiwania na odprawę przez zatłoczone przejście w Ruse.

4. Warszawa - Rzeszów - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Debreczyn - Kecskemet - Szeged - Subotica - Belgrad - Nisz - Sofia.
Ci, którzy chcą skorzystać z tej trasy, mogą odbić za Belgradem na Poźarevac, kierować się potem do Negotinu i przekroczyć granicę w Mokrene - Bregowo, skąd do Widynia jest potem bardzo blisko (30 km). Można także skorzystać z dobrych serbskich autostrad i pociągnąć w Serbii dalej na południe, a dopiero w Paraćinie odbić w kierunku Zajećaru, aby przekroczyć granicę w miejscowości Wryszka Czuka. Stąd do Widynia pozostanie zaledwie 45 km. Zaletą podróży przez Serbię są dość dobre drogi: na międzynarodowej trasie E75 biegnącej z Budapesztu do Aten skorzystać można z doskonałej autostrady, która zaczyna się kilkadziesiąt kilometrów od Suboticy, a kończy niedaleko Niszu. Niestety, autostrady są w Serbii płatne.

Będąc już w Bułgarii podróżom sprzyja szczególnie jesień. Piękne jesienne dni nadają się na zwiedzanie starych miast poza sezonem, co pozwala na bardziej relaksujące i spokojniejsze wakacje. Zima natomiast jest doskonałą porą dla miłośników sportów zimowych, zwłaszcza nart. Kurorty narciarskie z roku na rok kuszą bogatszą ofertą. Bywają lata, gdy w górach śnieg leży do połowy maja, a dobre trasy narciarskie oferują liczne możliwości zimowej rekreacji.

Jak dojechać na forum

  • tomek
    tomek

    Ja do bułgari jechalem rok temu w jedna strone jechałem przez serbie nie polecam trasy jest dalej i na przejsciu wegiersko serbskiej czekanie okolo 5 godz w nocy tragedia do tego zaraz po przejechaniu 5km wypadek smiertelny na oczach (bardzo Złe wspomnienia) Na parkingach strach widac jeszcze wojne. Słabo oznakowana jest serbia drogi nie sa najgorsze, wracałem przez rumunie kazdy narzeka na rumunie ale z policja idzie sie dogadac mozna przenocowac spokojnie nie ma strachu drogi troche gorsze niz w polsce ale nie ma tragedi. wegry i słowacja to normalne kraje i dobre drogi. Jezeli ktos by chciał zaczerpnąć porady mozecie pisac na emaila tomasz.sadziak@gmail.com z miła checia odp lub mozemy sie zdzwonic i powiem jak jechac przez jakie miasta i jakie opłaty umiescic. Pozdrawiam

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]