Architektura

Najwspanialsza architektura bułgarska pochodzi z czasów odrodzenia narodowego. Mimo iż opinie historyków są różne, najczęstszy pogląd głosi, że od czasu powstania państwa słowiańsko-bułgarskiego Bułgarzy przejęli od Słowian tradycję budownictwa drewnianego i zdobienia swych domów rzeźbieniami, przedstawiającymi niewielkie koła, spirale, gwiazdy, linie faliste itp. Średniowieczne domy bułgarskie były tak zdobione i miały charakterystyczne, wielokolorowe posadzki. Za panowania osmańskiego tradycje zdobnictwa zachowały się, choć dzieła sztuki, jak np. ceramikę i rzeźbienia drewniane, ukrywano w podziemnych kościółkach. W 2. poł. XVIII w. bułgarscy malarze i budowniczowie byli dojrzałymi artystami, którzy umiejętnie rozwijali tradycyjne, zachowane wzory w nowym duchu epoki.

W długim okresie bułgarskiego odrodzenia, czyli u schyłku panowania tureckiego na przełomie XVIII i XIX wieku, w całym kraju powstawało wiele szkół artystycznych, których przedstawiciele pozostawili po sobie prawdziwe skarby sztuki, architektury i malarstwa. Najsłynniejsze z owych szkół to m.in. szkoła trewneńska, bańska oraz samokowska - twórcy tej ostatniej szkoły zasłynęli kunsztem zdobiąc monaster rylski przepięknymi freskami. Dzięki korzystniejszym warunkom politycznym, ekonomicznym i kulturalnym w XVIII i XIX w. budynki wówczas wznoszone charakteryzują się bogatym wzornictwem i wystrojem, tak na zewnątrz, jak we wnętrzach. Pod koniec panowania tureckiego, pod wpływem Zachodu, przyjęło się wznoszenie wystawnych siedzib, świadczących o statusie właściciela.

Architektura
Architektura
Zdumiewająca i zapierająca dech w piersiach architektura w Bułgarii

Wnętrza reprezentacyjnych pomieszczeń zdobiono rzeźbionymi boazeriami, z malowidłami i dekoracjami. Łuki bram o oryginalnych kształtach, wsparte na kolumnach, także zdobiono malowidłami.

Bułgarskie zabytki znajdujące się na Liście UNESCO
- Cerkiew bojańska koło Sofii
- Jeździec z Madary
- Zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie
- Tracki grobowiec z Kazanłyku
- Zabytkowe miasto Nesebyr
- Rezerwat przyrody Srebyrna
- Park Narodowy Pirinu
- Monastyr Rilski
- Grobowiec tracki w Swesztari

Architektura na forum

  • globtroperka
    globtroperka

    Architekturą w Bułgari w sumie nie jest jakimś wyjątkowym dziełem sztuki jednak są zabytki które zawierają dech w piersiach. Jednak na zwiedzanie miast Bułgari polecam okres przed lub po sezonie, ponieważ upały w miastach nie zachęcają do aktywnego zwiedzania - generalnie większość turystów zamiast zwiedzać skupią się w wokół morza czarnego

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]