Płowdiw

Płowdiw leży we wschodniej części Niziny Trackiej, na malowniczych wzgórzach po obu stronach Maricy i jest drugim pod względem wielkości i znaczenia miastem w Bułgarii. Płowdiw to antyczny Filipopol - miasto kultury o wspaniałych tradycjach sięgających głębokiej starożytności, które szczyci się pięknym Starym Miastem z rzymskimi ruinami w centrum, mnóstwem ciekawych odrodzeniowych domów, malowniczymi cerkwiami i tureckimi meczetami. Jest to znakomity przykład miasta powstałego pod przemożnym wpływem Wschodu i Zachodu.

Drugie co do wielkości miasto w Bułgarii i nieoficjalna stolica Niziny Tracyjskiej. Jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych miast na Półwyspie Bałkańskim. Miasto podobno powstało przed przeszło 5 000 lat! Jedne epoki następowały tu po innych, starokamienna, młodokamienna, kamienno-miedziana, brązowa, spotykali się tu Trakowie i Illirowie, Rzymianie i Bizantyjczycy, krzyżacy i Turcy. Trakowie nazywali to miasto Pulpudewa, Filip II Macedoński nadał mu swoje imię i stało się ono Filipopolisem, za czasów rzymskich nazywało się Trimoncjum, a Słowianie przystosowali tracką nazwę do swego języka Płowdiw.

Najstarsze miasto Bułgarii
Najstarsze miasto Bułgarii
Płowdiw miasto w środkowej Bułgarii, ośrodek administracyjny obwodu Płowdiw, położone w zachodniej części Niziny Górnotrackiej, nad rzeką Maricą. Jest to drugie po Sofii pod względem

Położone na obydwu brzegach rzeki Maricy na stokach sześciu sjenitowych wzgórz, miasto to odznacza się niepowtarzalnym wprost urokiem. Najstarszą częścią jest tak zwane Trójwzgórze, łączące trzy pagórki: Dżambaz, Taksim i Nebet. Władcy miasta otoczyli je niegdyś wysokim murem, z którego pozostały obecnie jedynie ruiny i jedna z trzech bram twierdzy Hisarkapija. Trzy pozostałe wzgórza stanowią rozległe parki, roztaczające się nad miastem.

Jedno z najstarszych miast na świecie
Krótki film o szóstym najstarszym mieście na świecie, które ma zupełnie inne spojrzenie wstecz do Płowdiw historii i przodków. Przez ponowne nasze potężne dziedzictwa poprzez

Produkując artykuły rolne, Płowdiw staje się coraz bardziej ośrodkiem przemysłowym. Wystarczy przypomnieć tylko włókienniczy kombinat bawełniany Marice największy w Bułgarii, zakład remontu samochodów, fabrykę opakowań szklanych, fabrykę obuwia im. P. Czengelowa, obok miasta wznoszą się zabudowania nowego kombinatu ołowio-cynkowego, którego produkcja pozwoliła Bułgarii zająć miejsce wśród największych na świecie producentów tych cennych metali.

Miasteczko Targowe zajmuje obszar prawie 500 000 m2 i obejmuje mnóstwo hal wystawowych, pawilonów, restauracji, basenów, sztuczne jezioro. Podczas Targów można tu zauważyć nie tylko gospodarczy rozwój Bułgarii. W odbywających się tu koncertach, przedstawieniach teatralnych i operowych biorą udział najwybitniejsi artyści kraju. A amatorzy sportu spotykają się z najlepszymi sportowcami na stadionach miasta.

Współrzędne geograficzne Płowdiw
Latitude: N 42° 08’ 07" (42.1354079), Longitude: E 24° 44’ 43" (24.7452904)

Płowdiw na forum

  • joanna
    joanna

    Moim zdaniem jedna z ciekawszych miejscowości turystycznych znajdujących się na Bułgarskim wybrzeżu. piękne plaże, ciepła woda w morzu, czysto ciepło i przyjemnie. Bułgarzy są bardzo mili dla turystów nawet z polski i nie dzieła na bogatych i biednych. Bardzo m się podobało - poznałam tam nawet swoją pierwsza miłość Kocham Bułgarię i pozdrawiam Mikos!

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]