Pliska

Pliska to miasto założone w VII w., stolica Bułgarii w latach 681-893. Rozciąga się na dużej, płaskiej przestrzeni, zadziwia śladami monumentalnej architektury i systemem umocnień. Ziemne wały obronne i fosa Pliski obejmowały gród zewnętrzny, gdy tymczasem gród wewnętrzny otoczony był kamienną fortyfikacją (mury do 2,5 m grubości), z bramami i wieżami pięciokątnymi.

W grodzie znajdowała się bazylika, zbudowana z dużych ciosanych bloków kamiennych. Gromadził się w niej lud w czasie wielkich świąt. Do bazyliki od wrót grodu wewnętrznego wiedzie zachowana do dzisiaj droga. Zachowały się też ruiny wielkiego i małego zamku, cerkwi zamkowej, sali tronowej, budynków mieszkalnych bojarów, zabudowań gospodarskich, tajne przejścia, fragmenty sieci wodociągowej oraz wielkiego rezerwuaru na wodę. Między ciągami umocnień istniały różne warsztaty, koszary, stajnie dla koni i przypuszczalnie drewniane domy dla ludności.

Pliska mury obronne
Pliska mury obronne
Zdjęcie Pliska, w Bułgarii. Ziemne wały obronne i fosa Pliski obejmowały gród zewnętrzny, gdy tymczasem gród wewnętrzny otoczony był kamienną fortyfikacją (mury do 2,5 m

Pierwsze budowle pochodziły z końca VII w., pałace Omurtaga (panował 816-831) z lat późniejszych. Na miejscu wykopalisk urządzono małe muzeum, gdzie eksponuje się przedmioty świadczące o życiu ówczesnych mieszkańców. Ostatnio odkryto w Plisce m. in. sarkofag z X w. z licznymi, cennymi przedmiotami.

Współrzędne geograficzne Pliska
Latitude: N 43° 21’ 45" (43.3625303), Longitude: E 27° 07’ 32" (27.1255402)

Pliska na forum

  • Brak rozmów na temat Pliska.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]