Plewen

Plewen jest położone w samym środku równiny Naddunajskiej, jest to największe miasto w Północnej części Bułgarii, jeżeli nie liczyć Warny i Ruse. Posiada ono piękne ulice, bulwary i parki, wiele ważnych zakładów i przedsiębiorstw przemysłowych oraz instytutów kulturalnych robi wrażenie zupełnie nowoczesnego miasta. A równocześnie jest to i miasto historyczne. Tu rozwinęły się dramatyczne walki podczas wyzwoleńczej wojny rosyjsko-tureckiej, one to stały się przyczyną, że Plewen stał się tą świątynią, do której od dziesiątków lat odbywają pielgrzymki.

Początki miasta sięgają III i II wieku przed naszą erą - w miejscowość Kajłyka powstało wtedy osiedle trackie Storgozja. Wytrzymało to osiedle później panowanie Rzymian, Bizantyjczyków i Bułgarów i zostało spalone podczas barbarzyńskiego najazdu tureckiego. Na teraźniejszym swym miejscu Plewen powstał podczas niewoli tureckiej, następnie uległ znowu pożarowi (tym razem spalił go wojewoda wołoski Michaił Witiaz), został odbudowany - już jako ważna twierdza Imperium Otomańskiego, przeznaczona a do obrony Przełęczy Trojańskiej i drogi do Tracji. Jak jednak wiadomo z historii twierdza Plewen zdołała się oprzeć Rosjanom zaledwie w ciągu 5 miesięcy i padła dnia 10 grudnia 1877 roku.

Plewen Svetlin Rusev
Plewen Svetlin Rusev
Svetlin Rusev exhibition Gruev w Plewen które ma charakter miasta nowoczesnego, chociaż jego historia sięga II-III w. p.n.e.; było także silną twierdzą turecką, broniącą przejścia

W centrum miasta znajduje się Mauzoleum w którym przechowuje się prochy poległych podczas wojny o wyzwolenie żołnierzy. Ogromny pomnik na Placu Wolności przypomina o powtórnym wyzwoleniu miasta i o bohaterach z Trzeciego Ukraińskiego Frontu, Historyczne muzeum Wyzwolenia otwarte jest dla wszystkich. Mieści się ono w domu, który do dzisiejszego dnia stanowi pamiątkę historycznego spotkania imperatora rosyjskiego Aleksandra II ze zwyciężonym Osmanem Paszą, dowódcą wojsk tureckich.

Pleven z lotu ptaka
Panorama miasta Pleven oraz ujęcia centrum miasta widziane z lotu ptaka. Miasto ukazane za pomocą technologii zdjęć satelitarnych, dzięki czemu obserwować możemy układ ulic i

Południowe wzgórze pod miastem, na którym toczyły się najbardziej zacięte walki, zmienione zostało w Park muzeum Skobelewa. Pośrodku parku wzniesiono bratnią mogile - kostnicę. W pobliskiej wsi Grywica znajduje się Mauzoleum poległych za wolność żołnierzy rumuńskich. We wsi Pordim można zwiedzić kolejne dwa muzea i wiele pomników wdzięczności dla wojska rosyjskiego i rumuńskiego wzniesiono w Plewen i jego okolicach. Liczba ich sięga ok 100.

Plewen - to nie tylko historia. Będąc prawdziwie nowoczesnym miastem, dostarcza również najrozmaitszych rozrywek kulturalnych. Kto przyjedzie tu w sezonie teatralnym, może iść na ciekawą sztukę współczesną lub klasyczną, na koncert symfoniczny, albo też na zawody sportowe. A koniecznie powinien poświęcić kilka godzin dla Kajłyka. Jest to najpiękniejsze miejsce, jakie tu można zobaczyć i słusznie mieszkańcy Plewna szczycą się nim już od kilku lat. Wspaniały park narodowy pozwala zwiedzającym upajać się bujną zielenią i czystym powietrzem, przepięknymi zakątkami, w których można naprawdę odpocząć i znaleźć najrozmaitsze rozrywki. Można się tu kąpać i opalać na słońcu, jeździć na rowerze wodnym, grać w piłkę, biegać, skakać ze spadochronem, można śpiewać lub nawoływać się, albo też słuchać muzyki przy zimnym piwku, lub białym winie i bułgarskim ke-bap-cze-ta.

Współrzędne geograficzne Plewen
Latitude: N 43° 25’ 01" (43.4170423), Longitude: E 24° 36’ 24" (24.6066847)

Plewen na forum

  • juliusz
    juliusz

    Miejscowość cicha i spokojna, raczej bez komercyjnych dyskotek i fajerwerków. jest co zwiedzać, można spokojnie poplazowac zarówno wśród ludzi jak i na zupełnej blogiej dziczyzny bo mi akurat takie właśnie plaże odpowiadały najbardziej. Można tanio i ciekawie spędzić urlop jak na polską kieszeń to można powiedzieć że ceny w kurortach odpowiadają cenom w polskich superkurortach w sezonie nad morzem. generalnie polecam bo pogodą jest murowana i trezeba się śpieszyć, bo taniosc bułgari odchodzi powoli w zapomnienie - ale takie są efekty globalizacji unii itepe...

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]