Pazardżik

Stare miasto handlowe leżące na bardzo ważnym szlaku Belgrad - Sofia - Stambuł. Zostało założone w 1485 r. przez przesiedlonych tutaj z woli sułtana Bajazyta II Tatarów z Krymu, długo nosiło nazwę Tatar Pazardżik. Położone na Nizinie Górnotrackiej, nad rzeką Marica.

Miasto zostało założone w XV wieku przez Turków. Stanowi administracyjny ośrodek obwodu Pazardżik i gminy Pazardżik. Założone w XV wieku. Przemysł spożywczy (m.in. młynarstwo, przetwórstwo owoców i warzyw, winiarstwo), włókienniczy, chemiczny, gumowy, metalowy, skórzano-obuwniczy. Jego wiek oblicza się na 2 tys. lat; przeszłość można poznać bliżej w miejscowym muzeum. Ciekawa cerkiew (Sweta Bogarodzica) do połowy chowa się w ziemi; w niej wielkiej wartości ołtarz - dzieło bułgarskich snycerzy z Debar. W okolicach (początek Niziny Trackiej) uprawia się tytoń, ryż, bawełnę, warzywa, produkuje sie akumulatory.

W Pazardżik warto zwiedzić dom muzeum Stanisława Dospenskiego, meczety XVI-XVII wieku. Zachowały się dwa meczety: Eski z 1540 r. oraz XVII-wieczny słynny Kurszum (ul. Gurko), o którym z upodobaniem powtarzano, że jest wspanialszy i większy od tego w Płowdiwie. Są też cerkwie: w 1836 r., dzięki fermanowi plugawego sułtana Mahmuda II, wzniesiono chram Uspenie Bogorodiczno - najokazalszą z cerkwi zbudowanych w epoce bułgarskiego odrodzenia narodowego.

Pazardżik
Pazardżik
Pazardżik to niezbyt popularne miasto usytuowane w centralnej części Bułgarii, zamieszkiwane przez około 80 tysięcy mieszkańców. Turyści trafiają tu często w drodze nad Morze Czarne.

Współrzędne geograficzne Pazardżik
Latitude: N 42° 11’ 34" (42.1927654), Longitude: E 24° 20’ 01" (24.3335662)

Pazardżik na forum

  • Brak rozmów na temat Pazardżik.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]