Masyw Witoszy

Witosza wznosi się na południe od Sofii i należy do Pławsko-Zawał-skiego łańcucha górskiego. Najwyższym szczytem jest Czerni Wrych. Witosza zajmuje powierzchnię 278 km2. Masyw charakteryzują rozległe, wysoko położone zrównania, nad którymi sterczy kilka niewielkich szczytów z rumowiskami skalnymi. Poniżej zrównań górnej części stoku wy stępuj ą tzw. kamienne rzeki - skupiska wielkich, zaokrąglonych głazów granitowych, ułożonych wachlarzowato lub w kierunku dolin. Powstają one w wyniku wietrzenia fizycznego i chemicznego.

To nieodłączna część Sofii zajmuje ok. 287 km2, z czego na Park Narodowy przypada 22,8 km2. Najwyższy szczyt Czerni Wrych 2290 m n.p.m. Jego zdobycie nie jest trudne. Można np. pójść szlakiem z miejscowości Dragalewci, stamtąd ok. 1,5 godziny na szczyt. Drugi szlak wiedzie z m. Knjażewo do Zlatni Mostowe, skąd ok. 3 godziny przyjemnego spaceru.

Zima w wysokich partiach Witoszy trwa 5-7 miesięcy. Prawdziwie letnie miesiące to lipiec i sierpień. Najwięcej opadów notuje się w czerwcu, najwięcej zaś śniegu spada w marcu. Średnia roczna temperatura na szczycie Czerni Wrych wynosi -0,3°C, w styczniu -8,3°C, a w sierpniu 9°C. W roku średnio jest tu 250 dni mglistych i tylko 50 pogodnych, zaledwie 7 na 100 dni jest bezwietrznych. Na Witoszy znajduje się wiele źródeł mineralnych.

Niezwykłością Witoszy są olbrzymie zwały głazów (do 5 m wys.) naniesionych przez wody rzeki Władajskiej, tworzące "kamienną rzekę", którą można podziwiać w pobliżu hotelu "Prostor" lub wyżej koło restauracji "Zlatni Mostowe" znajduje się ona wśród iglastych i liściastych lasów. Pod kamieniami szemrze kryształowo czysta woda.

We wsi Dragalewci znajduje się jeden z 40 istniejących kiedyś w tej okolicy małych klasztorów z cennymi freskami z XV - XVII wieku i ikonami. W klasztorze tym ukrywał się przed Turkami Wasił Lewski.

Masyw Witoszy na forum

  • Brak rozmów na temat Masyw Witoszy.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]