Koteł

Koteł to górskie osiedle które powstało w początkach panowania tureckiego, kiedy 10 wielu mieszkańców nizinnych wsi i miast szukało schronienia przed nowym najeźdźcą w niedostępnych okolicach. W okresie tureckiego panowania miasteczko cieszyło się względną niezależnością korzystało z przywileju, który zabraniał osiedlać się w nim Turkom. Poza tym mieszkańcy byli zwolennikami z niektórych podatków, mieli prawo do samodzielnego wybierania własnego samorządu itp.

Tradycje wolnościowe, zamiłowanie do niezależności, głęboka i żarliwa wiara oraz sprzyjający niezależności, szybki wzrost gospodarczy na przełomie XVIII i XIX w. doprowadziły do przekształcenia miasta w prawdziwe centrum bułgarskiej myśli narodowej w pierwszych latach odrodzenia narodowego. Z Koteł pochodziło wiele wybitnych postaci odrodzenia, a także hajduków, przywódców hajduckich czet, czetników i powstańców. Ponieważ całe miasto zbudowane było z drewna, w które obfitują tutejsze lasy, nierzadko zdarzały się tu pożary. Prawdziwą klęską była pożoga w 1894 r., która strawiła znaczną część Koteł. Ocalała tylko jedna dzielnica, ale daje ona wyobrażenie o wspaniałości osiedla w minionych czasach.
Specjalizujący się w tkactwie mieszkańcy miasta wypracowali nawet własną szkołę w tym zakresie. Koteł ze swą fascynującą historią, nad podziw piękną odrodzeniową architekturą oraz urzekającym położeniem w sercu gór, jest naprawdę wyjątkowym miejscem, do którego bez dwóch zdań warto zawitać.

  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]