Stara Płanina

Stara Płanina tworzy naturalną granicę geograficzną i klimatyczną, uniemożliwiając zimnym masom powietrza z północy przeniknięcie na południe, dzięki czemu klimat Niziny Trackiej jest zdecydowanie łagodniejszy i cieplejszy niż po północnej stronie gór. Łańcuch górski ten nazwany jest również Bałkanem, stanowi przedłużenie Karpat. Stoki północne opadają łagodnie południowe są trudno dostępne.

W górach Starej Płaniny ma swe źródła wiele rzek, które płyną bądź w kierunku Dunaju, bądź do Morza Czarnego lub Egejskiego. W zbudowanych z wapienia częściach Bałkanu powstały liczne jaskinie i pieczary, a w niektórych z nich płyną podziemne rzeki i biją źródła. Wiele istniejących tam jaskiń było zamieszkanych już w czasach przedhistorycznych, jak np. jaskinia Baczo Kiro w pobliżu Drianowa.

Stara Płanina
Stara Płanina
Zdjęcie Stara Płanina, w Bułgarii - łańcuch górski, nazwany także Bałkanem, jest przedłużeniem Karpat. Stoki północne opadają łagodnie południowe są trudno dostępne. Przez 15 przełęczy

Dogodne warunki klimatyczne stwarzają możliwości rozbudowania w wyższych partiach gór bazy turystycznej i uzdrowiskowej. Liczne, pięknie położone w górskich dolinach lub kotlinach miasteczka, takie jak np. Bełogradczik, Berkowica, Etropole, Tetewen, Trojan czy Koteł, są jednocześnie znanymi ośrodkami turystyki, zarówno dzięki otaczającej je przyrodzie, jak i fascynującej przeszłości.

Starą Płaninę dzieli się na:
- część zachodnią - między Bramą Zajeczarską a przełęczą Złatiszki Prochod,
- część środkową - między Złatiszkim Prochodem a przełęczą Wratnik,
- część wschodnią - od przełęczy Wratnik do przylądka Emine na wybrzeżu Morza Czarnego.

W Starej Płaninie występują liczne przełęcze - np. Szipka - 1324 m n.p.m ważna dla komunikacji jest także przełomowa dolina Iskyru. Na południe od pasma rozciąga się pas Kotlin Zabałkańskich, oddzielających go od niższego pasma Srednej Gory

W przeszłości pokryte gęstymi lasami pasmo Bałkanu tworzyło znakomitą kryjówkę dla mnóstwa hajduckich oddziałów, które zachowując pełne poczucie dumy i niezależności, podejmowały nierówną walkę z Turkami.

Stara Płanina na forum

  • Brak rozmów na temat Stara Płanina.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]