Masyw Riła

Riła, dzięki szczytowi Musała (2925 m n.p.m.), stanowi najwyższy masyw Bułgarii i całego Półwyspu Bałkańskiego, zajmuje także szóste miejsce pod względem wysokości w Europie. Na liście ulubionych gór alpinistów znajduje się zaraz po Kaukazie, Alpach, Sierra Nevadzie, Pirenejach i wulkanie Etna.

Masyw ten leży w południowo-zachodniej części Bułgarii i sąsiaduje z górami: Pirin, Rodopy Sredna Góra i Weriła, od których oddzielają go przełęcze: Predeł oraz Awramowa, Borowecka i Klisurska Sedłowina. Powierzchnia Riły wynosi 2396 km2. Są to góry o typowo alpejskim charakterze z ostrymi szczytami, stromymi zboczami i turniami, licznymi kotłami polodowcowymi, z ponad 180 jeziorami występującymi powyżej 2200 mn.p.m., ogromnymi skalnymi rumowiskami, głębokimi dolinami i morenami.

Masyw Riła
Masyw Riła
Zdjęcie Masyw Riła, w Bułgarii. Zbocza przystrojone gęstym, iglastym lasem, polany i hale z pasącymi się na nich owcami, głębokie doliny rzek: Maricy, Iskaru i

Szczególnego uroku dodają Rile jej bajecznie piękne jeziora, które występują na całym masywie pojedynczo lub grupami. Należy do nich największe polodowcowe jezioro w Bułgarii i na Półwyspie Bałkańskim - Smradliwoto Ezero, a także najgłębsze jezioro Riły - Okoto, liczące 37,5 m głębokości, oraz takie grupy jezior, jak m.in.: Sedemte Ezera, Urdini Ezera, Musalenski Ezera, Mariczini Ezera, Ribni Ezera.
U podnóży Riły tryska wiele gorących źródeł mineralnych, m.in. w miejscowościach: Bełczin oraz najbardziej znane w miejscowości wypoczynkowej Saparewa Bania (Canapeea dana), gdzie biją najgorętsze źródła o maksymalnej temperaturze 103°C.

Klimat Riły wykazuje cechy zarówno klimatu kontynentalnego, jak i śródziemnomorskiego. Najwyższa średnia temperatura, jaką odnotowano na szczycie Musała, to 11,6°C, przy absolutnym minimum -31,2 °C, natomiast średnia sierpniowa to 5,4°C, przy maksymalnej temperaturze 18,7°C.

Najwyższe partie gór pokryte są kosodrzewiną i murawami wysokogórskimi gdzieniegdzie skałami, w niższych partiach rosną zaś: sosna biała i czarna, sosna rumelijska, świerk, jodła, buk i grab. Bogata jest także fauna Riły. Z ciekawszych gatunków wskazać można m.in.: kozice, wilki i niedźwiedzie, a z ptaków: orłosępa brodatego, orła czarnego. Najczęściej spotykanym w jeziorach i rzekach Riły gatunkiem ryb jest pstrąg.

W Rile jest wiele miejscowości wypoczynkowych oraz ośrodków sportów zimowych. Najważniejsze z nich to Borowec: (Eopoeen), Maliowica, Gowedarci, Panicziszte, Saparewa Bania, Dołna Bania, Tresztenik i Semkowo. Działają też liczne bazy turystyczne i schroniska przyjmujące pod swój dach tysiące wczasowiczów, turystów i amatorów sportów zimowych.

Masyw Riła na forum

  • Brak rozmów na temat Masyw Riła.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]