Góry i niziny

Bułgaria to kraj górzysty ok. 60% terytorium zajmują obszary górskie i wyżynne, średnia jego wysokość wynosi 470 m n.p.m. Na północy ciągnie się rozległa, pagórkowata Równina Naddunajska przechodząca ku wschodowi w wyżynę południowej Dobrudży. Na południe od Równiny Naddunajskiej przebiega z zachodu na wschód ogromne pasmo Starej Płaniny (ok. 600 km; Stara Płanina zwana jest także Bałkanem).

Stara Płanina dzieli się na kilka mniejszych pasm: Zachodnie (do Przełęczy Złatickiej), Środkowe (do przełęczy Wratnik) i Wschodnie, kończące się tuż nad samym morzem na przylądku Emine. Pasmo Środkowe jest najwyższe, tutaj także znajduje się najwyższy szczyt całego masywu, Bolew (2376 m n.p.m.). Na wysokich zboczach Bałkanu rozciągają się trawiaste łąki i pastwiska, gdzie wiosną i latem pasterze wyprowadzają stada owiec.

Góry i niziny
Góry i niziny
Góry i niziny, w Bułgarii.

Niższe części górskich zboczy wykorzystywane są pod uprawę; na północnych zboczach Bałkanu, głównie w okolicach Trojanu i Tetewenu, rosną duże sady śliwkowe, nic więc dziwnego, iż region ten słynie w całej Bułgarii z doskonałej śliwowicy.

Masywy gór ze śnieżnymi czapami szczytów, szmaragdowymi okami licznych górskich jezior, zielonymi lasami, wielobarwnymi dywanami hal kuszą, urzekają latem i zimą. Ich piękno poznał i sławił Owidiusz, Wergiliusz, Horacy.

Góry i niziny na forum

  • Brak rozmów na temat Góry i niziny.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]